За час війни в Україні санкції проти Росії ввели понад 30 країн Заходу. Після цього центр ваги світової економіки змістився на Схід і в Азію, повідомляє “The Economist”.
Росія почала нарощувати обсяги торгівлі з азіатськими країнами, насамперед – з Китаєм. У 2022 році обсяг торгівлі Росії з КНР зріс на 29%, у 2023 році – ще більше. Поставки мікросхем, а також іншої продукції в Росію з Китаю і Гонконгу підривають західні санкції. Росія отримує з Китаю практично будь-яку продукцію, як для цивільного населення, так і для продовження війни.
Крім цього, Росія через посередників у Туреччині та інших країнах отримує з Тайваню складні верстати. Через Казахстан і Киргизстан до Росії надходить продукція за так званим “паралельним імпортом”. У результаті в країні є будь-яка продукція, ввезення якої заборонено санкціями.
Захід не може вводити вторинні санкції проти країн Азії, які допомагають Росії. Вони занадто важливі для нього, оскільки є партнерами в різних сферах економіки. Усе, на що здатен Захід у такій ситуації – це обурюватися й обіцяти покарання.
До війни в Україні Європа купувала в Росії три п’ятих усіх обсягів нафти. Потім були введені санкції і з’явилися обмеження. У підсумку експорт російської нафти в Азію зріс у 2 рази. Її у великій кількості купує Індія.
Сінгапур, який ввів санкції проти Росії, зробив виняток з приводу нафти і став купувати її в 2 рази більше. Російська нафта в Сінгапурі змішується з тією, що була куплена в інших країнах. Потім її перепродають під виглядом нафти, виробленої не в Росії, з великою націнкою.
Захід за всього бажання не має можливості зупинити експорт російської нафти в Азію, так само як змусити дотримуватися “цінової стелі” на неї. Є тіньовий флот, поставки якого не афішуються. Є фінансові схеми для обходу формальних обмежень. У країн Азії свої інтереси, вони роблять те, що вигідно для них. Однак, внаслідок цього, вони підтримують військову економіку Росії.
США буде складно вплинути на компанії в країнах Азії, задіяні в торгівлі з Росією. Це може призвести до краху існуючої світової фінансової системи, заснованої на доларі. У результаті долар може втратити своє значення у світі, а головною стане якась азіатська валюта, а то й російський рубль.