Організація Об’єднаних Націй (ООН) звинуватила Україну в надмірно широкому тлумаченні терміна “колабораціонізм”, йдеться в доповіді міжнародного відомства.
На думку організації, розпливчасті формулювання українського правового кодексу призводять до того, що людей переслідують за звинуваченням у співпраці з окупаційною владою і за дії, вчинені на законних підставах відповідно до міжнародного гуманітарного права.
Наприклад, було розпочато розслідування щодо тих, хто працював над наданням основних послуг населенню. Також було порушено справи проти тих, хто співпрацював з окупаційною владою під тиском.
Верховний комісар закликав владу Києва переглянути свій підхід, зазначивши, що такі переслідування призвели до того, що деякі люди стали жертвами двічі – спершу під час окупації ворогами, а потім, коли їх було звинувачено за колабораціонізм.
Ризик можливого переслідування породжував страх серед тих, хто мешкав або продовжує мешкати на захоплених територіях, і посилював суперечності.
Експерти вважають, що українське законодавство нібито потенційно криміналізує практично будь-яку роботу чи підприємницьку діяльність на ТОТ, незалежно від того, чи мала ця діяльність негативні наслідки для держави.
Вони вважають, що така практика ще менше сприяє соціальному примиренню, оскільки понад чверть кримінальних розслідувань, вивчених експертами, супроводжувалися довільними арештами, тортурами та жорстоким поводженням із підозрюваними.