Останніми місяцями Федеральний резерв стрімко піднімає облікові ставки, щоб стабілізувати ціни. Але базова інфляція поступово збільшується. ФРС не в силах приборкати інфляцію всередині країни, але вона створить проблеми іншого штибу в США і по всьому світу.
Зростання процентних ставок змушує інвесторів шукати надійні норми прибутку. Вони скуповують американські облігації – скуповують за долари – а через це інші валюти втрачають у ціні. Країни, валюти яких знецінюються, входять у рецесію, застрягаючи в хибному доларовому колі, а це ще більше послаблює їхні валюти по відношенню до долара. Усе це сприяє посиленню “південноазіатської полікризи”, як висловився економіст Адам Туз.
У процесі цієї кризи країни, які сильно заборгували, не можуть розплатитися з кредиторами, а ціни на енергоносії злітають до небес. Інші центробанки теж піднімають процентні ставки для стабілізації цін, а це сприяє посиленню скоординованого загальносвітового спаду. Ризики на світовому ринку різко зростають, і ООН уже говорить про те, що глобальна рецесія майже неминуча.
Мабуть, ФРС є найвпливовішим економічним відомством у світі. Але через інструменти, якими користується система, ненавмисно посилювати загальносвітовий хаос їй вдається краще, ніж цілеспрямовано знижувати базову інфляцію в США.