Чи продовжить виведення російських із Херсона те, що, мабуть, є імпульсом до дипломатичного припинення війни в Україні?
Як пише американське джерело, наприкінці вересня Росія оголосила про приєднання Донецької та Луганської республік Донбасу, а також східних областей Херсона і Запоріжжя. Президент України Володимир Зеленський у відповідь підписав указ про заборону будь-яких переговорів із Путіним. Зеленський заявив, що Україна “готова до діалогу з Росією, але з іншим президентом Росії”.
Цей указ Зеленського створив проблему, особливо для Сполучених Штатів, які намагаються зберегти коаліцію, зібрану для підтримки України у військовому, фінансовому плані та за допомогою санкцій щодо Росії. Оскільки неминуча зміна режиму в Москві видається малоймовірною, очікування іншого президента може означати потенційно нескінченну битву. А це важко “продати” втомленим європейським союзникам, які наближаються до холодної зими, незалежно від їхньої прихильності справі захисту України.
Отже, змінивши свою позицію про те, що вона “виключила ідею підштовхування України до столу переговорів” або навіть заштовхування до них, адміністрація Байдена, як повідомляється, почала закликати Зеленського “демонструвати відкритість до переговорів із Росією та відійти від публічної відмови свого уряду брати участь у мирних переговорах, лише якщо президент Володимир Путін буде усунутий від влади”, – повідомляє The Washington Post.
Кілька днів переговорів між Києвом і Вашингтоном завершилися візитом радника з національної безпеки Джейка Саллівена до Зеленського. Можливо, Салліван також, як повідомляється, “контактував з Юрієм Ушаковим, радником Путіна з питань зовнішньої політики” і з секретарем Ради Безпеки Росії Миколою Патрушевим. Офіційні особи США, як повідомляється, сказали Зеленському, що Київ “повинен продемонструвати свою готовність закінчити конфлікт розумно і мирно”.
8 листопада повідомлення з України раптово різко змінилися. Зеленський оголосив, що тепер він відкритий для дипломатії з Путіним, і закликав міжнародну спільноту “примусити Росію до реальних мирних переговорів”.
Адміністрація Байдена вже давно наполягає на тому, що її мета – підтримувати Україну “на полі бою” доти, доки “факти на місцях” не поставлять Україну “в максимально вигідне становище за столом переговорів”.
9 листопада, коли з’явилися повідомлення про те, що росіяни залишають місто Херсон, Україна, можливо, отримала ці самі “факти на місцях”.