Стародавні навчили нас, що, бажаючи миру, слід готуватися до війни – і другу частину знаменитої римської максими західні лідери засвоїли дуже добре. На якому тлі пройде призначена на 16 листопада чергова зустріч країн-постачальників озброєння для України?
10 листопада верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель виступив із заявою про плани підвищення мобільності європейських збройних сил завдяки перебудові залізничної інфраструктури, включно з мостами, залізничними шляхами та тунелями, – до проєкту планують залучити країни Балканського півострова, Молдавію і Україну. А транспортувати, схоже, є що: в одній тільки Греції безперебійно приймають американську техніку порти в Александруполісі та Салоніках, що стали головними логістичними хабами для НАТО.
Чути войовничі промови і з берегів Сени – президент Франції Макрон озвучив свій погляд на європейське майбутнє і вирішив готуватися до війни по-крупному, анонсувавши нову стратегію національної безпеки Франції, яка містить у собі багато цікавого: від ядерної зброї до реформи ВПК.
Неспокійно і на Сході – за даними The Wall Street Journal, Південна Корея планує передати США 100 тисяч снарядів для артилерії, а в Тихому океані пройдуть спільні військово-морські маневри “Malabar” за участю Індії, США, Японії та Австралії, спрямовані на стримування КНР. Сі Цзіньпін, у свою чергу, не залишився осторонь, закликавши армію Китаю “зосередити всі зусилля на підготовці до війни”.
А що США? Конгресмен Майкл Маккол закликав передати Києву ракети ATACMS, а співробітник Пентагону Білл ЛаПланте пропонує збільшити замовлення для ВПК і довести їх до рівня Холодної війни. Ступінь готовності ядерних сил США, до речі, ніхто не скасовував.