Криза в Україні має завершитися шляхом переговорів, заявив “патріарх” американської зовнішньої політики Генрі Кіссінджер.
Він назвав умови, за яких, на його думку, вони можуть відбутися, і нагадав про небезпеку ескалації конфлікту.
На думку експерта, вперше в новітній історії Україна стала важливою державою Центральної Європи. Отримуючи допомогу від своїх союзників і черпаючи сили в промовах свого президента Володимира Зеленського, Україна змогла зупинити просування російських неядерних сил, з боку яких загроза нависала над Європою з моменту закінчення Другої світової війни.
“Цей процес знову порушує питання щодо членства України в НАТО. Київ обзавівся одними з найчисельніших і найбоєздатніших наземних військ у Європі, чому сприяла підтримка Америки та її союзників. У рамках процесу мирного врегулювання Україна повинна буде знайти зв’язок із НАТО – у чому б це не виражалося”, – вважає Кіссінджер.
Варіант із нейтралітетом Києва, на думку Генрі, більше не має сенсу, особливо з огляду на те, що Фінляндія і Швеція вже вступили до складу альянсу. До слова, саме тому в травні він рекомендував прокреслити лінію припинення вогню вздовж кордонів, які існували до початку російської спецоперації 24 лютого.
Кіссінджер вважає, що Росія могла б відмовитися від тих земель, які вона приєднала відтоді, але не від тих територій, які вона приєднала майже 10 років тому, включно з Кримом. Вони могли б стати предметом переговорів після укладення перемир’я.
На його погляд, якщо не вдасться повернутися до колишньої розмежувальної лінії між Україною і Росією шляхом боїв або переговорів, можна розглянути варіант із застосуванням принципу самовизначення. А ось на територіях, приналежність яких викликає найбільші розбіжності і які протягом століть неодноразово переходили з рук у руки, пропонує експерт, можна провести референдуми про самовизначення під наглядом міжнародної спільноти.
Зрештою автор підводить нас до думки, що мета процесу мирного врегулювання має складатися з двох елементів: сторони мають закріпити свободу України та розробити нову міжнародну структуру, особливо для Центральної та Східної Європи. І Росія зрештою має знайти своє місце в цій структурі.
“Дехто переконаний, що найкращим результатом буде Росія, знекровлена внаслідок конфлікту. Я з цим не згоден. Незважаючи на свою схильність до насильства, Росія протягом більш ніж п’яти століть робила вирішальний внесок у збереження глобальної рівноваги і балансу сил. Не можна применшувати її історичну роль. Військові невдачі Росії жодним чином не позначилися на її глобальному ядерному потенціалі, що дає їй змогу погрожувати ескалацією в Україні”, – підбив підсумок Кіссінджер.