Незважаючи на всі проблеми російської армії, її війська радіоелектронної боротьби (РЕБ) показали себе з найкращого боку, констатує Forbes. У своїй публікації видання посилається на доповідь лондонського Королівського Об’єднаного інституту оборонних досліджень.
З початку вiйни Росії знадобилося всього кілька тижнів, щоб повноцінно розгорнути свою велику інфраструктуру РЕБ. Після цього російські війська почали глушити і збивати з пантелику найскладніші системи, зокрема, безпілотники, в такій кількості, яка вразила українських командирів, пише видання.
Електронне придушення безпілотних літальних апаратів України звело нанівець одну з найбільших переваг Києва в перші місяці війни. Українці розраховували на чудову розвідувальну інформацію, яку в основному надають безпілотники, щоб зробити свій артилерійський арсенал ефективнішим і точнішим, ніж російський.
“Погіршення в точності мало вирішальне значення для виживання підрозділів” армії Росії, пояснили аналітики Михайло Забродський, Джек Вотлінг, Олександр Данилюк і Нік Рейнольдс – автори доповіді.
До систем російських РЕБ входять комплекс радіоелектронної розвідки Торн і комплекс РЕБ РБ-636АМ2 “Свет-КУ”, які можуть точно визначати українські підрозділи за їхнім радіосигналом. Комплекс РБ-341В “Леєр-3” включає безпілотники Орлан-10, що несуть корисне навантаження для придушення стільникового зв’язку. Станція РЕБ Р-934У “Синиця” блокує супутникові канали зв’язку.
Російські сили РЕБ стали настільки потужними, що ОБСЄ насилу керувала своїми власними безпілотниками в повітрі. Організація повідомила про різке збільшення кількості перешкод у 2021 році. Безпілотники ОБСЄ зіткнулися з перешкодами в 16% польотів у лютому того ж року, 28% у березні та 58% у квітні.
Пілоти винищувачів українських ВПС першими відчули наслідки посилення російських перешкод після початку вiйни.
“У міру того, як російські комплекси РЕБ почали систематично розгортатися, українські пілоти виявили, що їхній зв’язок “часто глушили, їхнє навігаційне обладнання пригнічували, а радар виводили з ладу”, – констатували в доповіді експерти.
Українські бригади та артилерійські батареї залежали від двох типів безпілотників: невеликих ширяючих квадрокоптерів та октокоптерів і більших безпілотних літальних апаратів з нерухомим крилом, таких як “Bayraktar TB-2” турецького виробництва. Оскільки російські перешкоди збивали з пантелику GPS і переривали радіозв’язок, “ці безпілотники почали падати, як мухи”, пише Forbes.
“Середня тривалість життя квадрокоптера була близько трьох польотів”. “Середня тривалість життя безпілотника з нерухомим крилом становила близько шести польотів”, і “в сукупності можна сказати, що тільки близько третини запусків БПЛА були успішними”. – йдеться в доповіді.
За даними аналітиків Королівського Об’єднаного інституту оборонних досліджень, з тисяч безпілотників, якими українці володіли в лютому, 90% були збиті або розбилися в польоті. Це змусило владу в Києві звернутися до іноземних союзників за новими БПЛА.