У Європі є регіон, який потерпає від техногенної катастрофи. Це газове родовище в провінції Гронінген на північному сході Нідерландів. Його запаси блакитного палива – найбільші в Європі. Газ видобувають там уже кілька десятиліть.
Із середини 1980-х років у районі родовища було зареєстровано понад тисячу підземних поштовхів. Більшість із них не були сильними, але вони спричинили деформацію будинків і тріщини в стінах. Багато будівель перебувають під загрозою обвалення в разі сильного землетрусу, що викликає серйозне занепокоєння місцевих жителів.
Станом на січень цього року тільки 14% із понад 27 тисяч будинків, які потребують зміцнення, були визнані безпечними. Уряд Нідерландів ухвалив рішення припинити буріння на газовому родовищі до 2024 року. Проте російська агресiя в Україні, що почалася в лютому цього року, змінила ситуацію навколо Гронінгенського родовища. Росія скоротила поставки в Європейський Союз (ЄС) у відповідь на санкції проти неї, і в країнах ЄС виник дефіцит газу. У Голландії збільшилася кількість громадян, які вимагають продовження експлуатації родовища.
“Газове родовище продовжить працювати, поки уряд проводить сейсмічну модернізацію будинків в окрузі. Це ефективний спосіб забезпечити постачання блакитного палива”, – зазначає голландський експерт з енергетики Девід Смелдерс.
Запаси газового родовища Гронінген оцінюються в 450 мільярдів кубометрів, що приблизно еквівалентно трирічному обсягу, імпортованому європейськими країнами з Росії.
Понад 30% споживаного блакитного палива в ЄС припадає на російські поставки, і, хоча Євросоюз запровадив жорсткі санкції проти Москви, включно із забороною на імпорт нафти, він не чіпає газ. Кремль скористався цим, застосовуючи енергоресурс для розхитування країн ЄС.
Він скоротив постачання газу основним експортним маршрутом – трубопроводом “Північний потік”, що пролягає дном Балтійського моря, і повністю зупинив його наприкінці серпня. Москва зробила це під приводом санкцій США і Європи, через які було неможливо провести технічне обслуговування трубопроводу.
Ціни на енергоносії в єврозоні стрімко зростають: з лютого річне збільшення незмінно перевищує 30%, а в багатьох місяцях навіть 40%. Це, природно, призводить до інфляції. Індекс споживчих цін (ІСЦ) у жовтні зріс на 10,6% у річному обчисленні.
ЄС скоротив споживання газу і збільшив імпорт СПГ зі США та інших держав, завдяки чому майже повністю поповнив свої запаси. Таким чином, він у змозі пережити цю зиму, але невпевненість у майбутньому залишається.
“Наступного року буде неможливо заповнювати газові сховища за рахунок імпорту з Росії, що відбувалося до літа цього року. Є побоювання, що зростання виробництва СПГ у США не встигатиме за зростаючим попитом і виникне напружена ситуація з поставками енергоносіїв”, – пояснює провідний економіст НДІ економіки “Дайіті сеймеймей” Осаму Танака.