25-26 січня відбулася чергова хвиля ракетних і дронових ударів по об’єктах енергетичної інфраструктури України.
Почалося все пізно ввечері, коли глави обласних військових адміністрацій стали повідомляти про польоти дронів-камікадзе “Шахід-136” над південними і східними регіонами країни. Незважаючи на заяви влади про те, що всі безпілотники були збиті, жителі Запоріжжя повідомляли про гучний звук вибуху, який свідчив про “приліт”. Про вибухи від роботи ППО, а можливо, і “прильоти” безпілотників повідомляли приблизно до другої години ночі також у Київській і Черкаській областях.
Ракетний удар розпочався наступного дня близько 8-ї ранку, коли по всій території України було оголошено повітряну тривогу. За наступні кілька годин місцева влада і пабліки в соціальних мережах повідомляли про “прильоти” в Київській, Одеській, Вінницькій, Запорізькій областях і Києві.
Незважаючи на заяви Київської міської військової адміністрації про те, що всі 15 ракет, які летіли на столицю, було збито, буквально за півгодини після її публікації мер міста Віталій Кличко заявив про вибух у Дніпровському районі Києва, після якого на місце вирушили всі екстрені служби. У Мережі публікували фото диму над місцем “прильоту”. Крім того, за словами Кличка, внаслідок падіння уламків ракети в Голосіївському районі столиці на нежитлову будівлю загинула одна людина, а ще двоє – дістали поранення.
Влада Одеської та Вінницької областей офіційно заявила про те, що в кожному з цих регіонів було по кілька “прильотів” ракет. В Одеській області, за словами глави ОВА Максима Марченка, було пошкоджено низку об’єктів енергетичної інфраструктури, внаслідок чого в місті почалися проблеми зі світлом і водопостачанням.
Після хвилі ракетних ударів “Укрзалізниця” традиційно повідомила про затримки шести пасажирських поїздів. Час запізнень варіюється від 30 хвилин до 1 години 7 хвилин.
Для попередження сильних пошкоджень енергосистеми в Київській, Одеській, Дніпропетровській та Харківській областях було проведено попереджувальні відключення електроенергії. В Одесі, Кривому Розі та низці інших міст зупинили весь електротранспорт.
За словами міністра енергетики Германа Галущенка, найскладніша ситуація з електрикою після удару спостерігається в Київській, Одеській та Вінницькій областях, що узгоджується із заявленою географією “прильотів”.
Загалом же, за підсумками ракетного і дронового ударів можна зробити кілька висновків.
1. Удари триватимуть і далі. Стратегія російського генштабу з руйнування економіки України через нанесення ударів по її енергетичній системі себе виправдовує. Російська сторона задоволена її результатами, а тому говорити про припинення ударів в осяжній перспективі не доводиться.
2. В Україні стали масово застосовувати попереджувальні відключення електроенергії під час ракетних ударів. З огляду на те, що нещодавні влучання по енергетичних об’єктах не викликали негайних “блекаутів”, ця тактика зарекомендувала себе досить непогано. Зрозуміло, вона не в змозі повністю виключити збиток, але цілком здатна знизити його.
3. На 12 місяці війни українським правоохоронним органам і владі все ж вдалося домогтися практично повного приховування результатів “прильотів”. Останні кілька ракетних ударів відзначилися майже повною відсутністю в Мережі відео від очевидців із місцями влучень. Якщо подібний контент і з’являвся, то тільки у вигляді фото диму над місцями прильотів, за якими неможливо було зрозуміти, де саме вони відбулися.