Чинний полковник ВПС США Максиміліан Бремер і ад’юнкт-професор безпекових досліджень у Джорджтаунському університеті Келлі Гріко представили песимістичну перспективу поставок Україні винищувачів західного виробництва.
Як пише видання Politico, керівники західних держав справді вже обговорюють питання постачання винищувачів F-16 в Україну у відповідь на настійні прохання її керівництва. Полковник Бремер і професор Гріко доходять висновку, що це не допоможе Україні. Майже рік бойових дій показав, що будь-яка на сьогоднішній момент спроба України отримати перевагу в повітрі – величезна і дорога помилка, яку вона навряд чи може собі дозволити. А все тому, що Росія має значну перевагу в засобах ППО.
У поточній ситуації Україна не може перейти від оборони до переваги в повітрі, оскільки західні союзники все одно не зможуть надати Україні достатню кількість літаків, здатних придушити російську ППО.
Натомість, радять американські військові, Україні необхідно твердо дотримуватися своєї стратегії активної ППО, а міжнародна коаліція, що підтримує київський режим, повинна продовжувати постачати їй системи протиповітряної оборони і боєприпаси. Але проблема полягає в тому, що після десятиліть майже повного панування в повітрі, країни Заходу нехтували власною протиповітряною обороною, і тому США та їхні союзники можуть постачати системи ППО Україні лише в невеликих кількостях. Щоб розв’язати цю проблему, Заходу необхідно негайно збільшити як виробництво наявних засобів ураження в повітрі, так і вести розробку нових систем ППО, переконують американські стратеги.
Повітряні атаки Росії на енергетичну інфраструктуру України мають військову логіку, зазначають експерти. Російські військові винесли уроки зі своїх минулих помилок і адаптували свою стратегію, перейшовши до ракетних атак і атак безпілотників, щоб виснажити ППО України.
Не встигнувши виявити і знищити основну частину мобільних засобів ППО України на самому початку військової спецоперації, тепер Росія домагається результату, змусивши ці пускові установки працювати по дешевих безпілотниках. Замість проведення традиційної стратегії з придушення ППО противника за допомогою хвиль літаків, Росія використовує хвилі ракет і безпілотників, щоб змусити українську ППО витрачати дорогі ракети класу “земля-повітря” і виявити своє місце розташування.
Україна стоїть перед вибором – спробувати врятувати енергетичну інфраструктуру і сильно виснажити свої запаси ракет класу “земля-повітря” або зберегти їх, але пожертвувати перспективою швидкого відновлення своєї економіки. За першого варіанту ракети витрачатимуться швидше, ніж країни Заходу можуть заповнити запаси ППО України, оскільки запаси українських ракет радянського зразка вже закінчуються. Зрештою, це може залишити українську армію беззахисною перед усією міццю російських ВПС, переконані експерти.
Саме через вичерпання ракет і установок ППО радянського зразка США та їхні союзники почали постачати в Україну свої системи ППО. Однак спрямованих, на даний момент, західних зразків ППО, таких як “Patriot”, недостатньо. У підсумку американські фахівці резюмують, що “Україна веде першу в світі повітряну війну на виснаження, засновану на ракетах і безпілотниках”, і щоб впоратися з цим, їй пропонують “стійко оборонятися”.