За час війни в Україні Європа істотно збагатила ВПК США, пише “Женьмінь жибао“. Вона віддала величезні суми американським торговцям зброєю на шкоду власній економіці – все в ім’я “безпеки”. Але на ділі це дасть зворотний ефект.
Статистичний звіт Агентства співробітництва в галузі безпеки та оборони (DSCA) Міністерства оборони США показав, що 2022 року кількість і ціна зброї, схваленої Сполученими Штатами до продажу союзникам по НАТО, підвищилися майже вдвічі, порівнюючи з 2021 роком, через те, що держави альянсу накопичували запаси озброєння у зв’язку з українським конфліктом. Обсяги продажів основних озброєнь зросли до 24 угод на суму близько 28 мільярдів доларів, включно з поставками на 1,24 мільярда доларів майбутньому члену НАТО Фінляндії.
Замовлення на озброєння від європейських союзників посипалися рікою, внаслідок чого американські торговці зброєю заробили величезну суму грошей. За повідомленнями зарубіжних ЗМІ, прибуток військових підприємств США встановив рекордні показники 2022 року, а вартість акцій багатьох військово-промислових компаній до кінця року наблизилася до своїх історичних максимумів або досягла їх. За останні 12 місяців акції найбільших оборонних компаній Америки Northrop Grumman Corporation, Lockheed Martin і Raytheon Technologies зросли на 40%, 37% і 17% відповідно.
У той час як військово-промисловий комплекс США “відкриває святкове шампанське”, Європа по той бік Атлантики намагається проковтнути гірку пігулку і впоратися з наслідками…
Колосальні військові витрати ще більше погіршили фінансовий тягар країн ЄС і порушили процес відновлення їхніх економік. Щоб задовольнити обіцянку, дану Вашингтону, і досягти “жорсткої мети” у 2% ВВП на оборонні витрати в рамках НАТО, багато європейських держав були змушені збільшити військові витрати в умовах високої інфляції та фінансових труднощів. Значна частина цих коштів буде використовуватися для закупівлі американської зброї.
Бундестаг Німеччини схвалив виділення Міноборони 10 мільярдів євро на закупівлю винищувачів F-35 виробництва Lockheed Martin. Подібні ж дорогі контракти на постачання літаків також підписали Швейцарія, Велика Британія і Польща. За 2022 рік Держдепартамент США схвалив продаж зброї Естонії, Норвегії, Фінляндії та багатьом іншим європейським країнам.
Сайт EUobserver саркастично зазначив, що величезні суми, які можна було б вкласти в такі сфери, як соціальні послуги, пішли на дослідження, розробку і купівлю озброєнь. Однак “безпека Європи, вибудувана на мріях про прибутки ВПК і його інвесторів, тільки розпалить майбутні війни і посилить людські страждання”.
Через НАТО Сполучені Штати прив’язали Європу, що впала в тривогу про безпеку, до своєї “колісниці”, завдавши тим самим серйозного удару по просуванню її стратегічної автономії. Останніми роками ЄС неодноразово закликав до більшої стратегічної незалежності. Після спалаху української кризи США почали зміцнювати зв’язки з Європою в багатьох галузях, як-от дипломатія, військова справа і постачання енергоресурсів, через що прагнення континенту до стратегічної незалежності було сильно обмежене.
Роблячи ставку на дорогі продажі озброєнь державам ЄС, Вашингтон, з одного боку, обіцяє використовувати НАТО для захисту колективної безпеки блоку країн і тим самим зміцнює свій контроль над ним; з іншого боку, перебільшує загрозу так званих “конкурентів”, провокує розбіжності між Європою і Росією, поглиблює розкол і конфронтацію на європейському материку і посилює придушення Москви.
Якщо дивитися в корінь, то США хочуть реалізувати свої численні інтереси, приборкуючи Росію, стримуючи Європу і підживлюючи свій ВПК. Сполучені Штати перетворили українську кризу на “проксі-війну”, яку можна вести без втрат з боку Америки.