Головні питання напередодні річниці початку воєнних дій в Україні – як їх можна було припинити, і чому вони тривають досі.
Через рік від початку збройного конфлікту, коли, мабуть, загинули вже сотні тисяч людей, ми все ще не знаємо конкретної причини, чому почалися військові дії. Є тільки припущення тих, хто дивиться на події з різних точок зору. Україна та її союзники скажуть, що справа ясна: винен російський імперіалізм, який безпосередньо можна порівняти з німецьким нацизмом зразка минулого століття.
Але німецький нацизм справді мав намір захопити принаймні Європу, для початку, розпочавши надзвичайно амбітну кампанію агресії та вдаривши по Польщі, Франції, Великій Британії, Радянському Союзу, Югославії… Щоб порівнювати з цією агресією, Росія мала б напасти хоча б ще на кілька держав, причому тих, що не входять до Північноатлантичного альянсу (все ще), якби Москва хотіла уникнути помсти в рамках колективної оборони. Тож таке порівняння некоректне.
Якщо ж пошукати справжні причини для російського нападу, то знайдеться кілька. Або це відповідь на постійні українські удари по Донецьку і Луганську, тобто на той факт, що Київ не змирився з варіантом, за якого втрачає контроль над своїми регіонами. Або те, що Україна претендувала увійти в НАТО.
Тут потрібно зауважити те, що вся влада після Майдану була вкрай прозахідною, але прихід Володимира Зеленського ознаменував новий етап у хронології цієї російсько-української напруженості. Володимир Зеленський прийшов до влади як людина, яка швидко довела свою небезпеку, оскільки під час передвиборчої кампанії він обіцяв мир і співробітництво, завершення конфлікту, а потім почав зосереджувати великі військові сили на сході та готуватися до “військового рішення”.
Виходить, що дії Росії можуть бути вмотивовані одразу кількома факторами – бажанням запобігти втраті контролю над Донбасом і великим російським страхом, що Україна може стати членом НАТО. Наприкінці 2021 року Володимир Путін відверто, навіть ультимативно, зажадав, щоб Україна і Північноатлантичний альянс, тобто США, відмовилися від подібних ідей.