Зеленський хотів відвідати саміт ЄС у четвер, але європейські дипломати проговорилися про його візит.
Британське видання The Guardian опублікувало статтю, в якій стверджує, що після витоку в Мережу інформації про особистий візит президента України Володимира Зеленського на саміт ЄС, європейські чиновники почали звинувачувати один одного в постановці під загрозу його безпеки.
Як пише газета, приблизно за 48 годин до передбачуваної поїздки до Брюсселя про цей візит повідомили італійські ЗМІ, а потім оголосили у Twitter представники Європейської народної партії – правоцентристської групи депутатів Європарламенту.
“Ми з нетерпінням чекаємо можливості привітати вас у Брюсселі, пане президенте”, – йдеться в їхньому твіті з портретом Володимира Зеленського.
Публікацію європарламентаріїв було швидко видалено, але її скріншот встигло зробити і викласти в Мережу американське видання Politico.
Президент Європейської ради Шарль Мішель, який організовує саміти ЄС, покладає відповідальність за витік інформації на Європейський парламент. The Guardian підкреслює, що цей скандал ставить у скрутне становище президента Європарламенту Роберту Метсолу, чиїх підлеглих звинувачують у витоку інформації. Вона також є членом групи ЄНП, яка анонсувала цей візит.
Так чи інакше, для українських читачів набагато цікавішими є не з’ясування стосунків між євробюрократами, а той факт, що на лютий 2022 року Володимир Зеленський, імовірно, планував (а може, досі планує) щонайменше дві дипломатичні поїздки за кордон. Раніше ми вже писали про публікації в західних ЗМІ, згідно з якими український президент може зустрітися зі своїм американським колегою Джо Байденом у Польщі в другій половині лютого.
Усе це не було б особливо примітним, якби на кінець лютого-початок березня українські та західні посадовці не анонсували ймовірний початок великого російського наступу. Як ми вже зазначали раніше, трохи більше року тому, у перші дні війни, саме присутність Володимира Зеленського в Києві зіграла важливу роль у тому, що українська система держуправління встояла перед натиском російського наступу. Тепер же, коли новий наступ РФ анонсується ледь не “з кожної праски”, президент планує закордонні візити якраз на ймовірний час його початку.
І якщо ймовірна зустріч із Джо Байденом справді “варта свічок” з огляду на свою важливість, а ймовірним місцем її проведення обрано Польщу, від якої до України “два рази перекотитися”, то плани поїздки до Брюсселя мають доволі дивний вигляд у контексті того, що відбувається. Усе це натякає або на цілковиту впевненість Офісу президента в тому, що новий російський наступ не почнеться за відсутності Зеленського на місці або не матиме успіху, або на те, що питання, які планує обговорити український президент із європейськими та американськими партнерами, є настільки важливими, що неодмінно вимагають його особистої участі.