Учора, напередодні основних зустрічей другого дня “формату Рамштайн”, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив про те, що обговорюватимуть не тільки допомогу Україні, а й розширення військової присутності альянсу в Східній Європі. Зокрема, за його словами, розглядається питання про розміщення додаткових 40 тисяч військових і подвоєння кількості бойових груп із чотирьох до восьми.
З огляду на військово-політичну обстановку, що складається в регіоні, яка полягає в конфронтації країн НАТО з одного боку і Росії з Білоруссю з іншого, рішення про розширення контингенту альянсу можна вважати ухваленим. І тут постає питання про те, якою є чисельність військ Північноатлантичного альянсу в Східній Європі зараз, і наскільки посилить її плановане збільшення контингенту.
Станом на березень 2022 року в країнах-членах НАТО, що межують із пострадянськими державами на територіях, які простягаються від Балтійського до Чорного моря, було розміщено близько 40 тисяч військовослужбовців альянсу, окрім регулярних армій зазначених країн. Наприкінці червня Єнс Столтенберг заявив, що альянс, у рамках посилення бойових груп у Європі, збільшить кількість військ у стані підвищеної готовності в 7,5 раза – з 40 до 300 тис. військовослужбовців. Однак тут ідеться не про Східну Європу, а про Європу загалом.
Крім того, за словами Столтенберга, розгортання передових груп НАТО на сході з батальйонного до бригадного рівня “відбуватиметься поетапно і відповідно до потреб кожної конкретної країни, де розташовані ці з’єднання”. Приблизно в той самий період було ухвалено рішення про розгортання бойових груп альянсу в Східній Європі з батальйонного (300-1000 осіб) до бригадного (близько 3000 осіб) рівня.
Проте про масштабне нарощування особового складу контингентів НАТО у Східній Європі відтоді не повідомлялося, хоча підготовка до нього йшла. Починаючи з жовтня 2022 року в портах Західної Європи активно розвантажували американську військову техніку, що прямувала на схід для спорядження нових частин підвищеної бойової готовності. Але особовий склад цих частин (основна його маса), схоже, прибуде в регіон саме після рішень, які анонсував Столтенберг цього тижня.
Таким чином, після анонсованого нарощування на 40 тисяч осіб, сумарна чисельність сил швидкого реагування НАТО у Східній Європі становитиме приблизно 80-100 тисяч осіб. З огляду на те, що у війні в Україні Росія зараз задіює угруповання в 300 тисяч осіб і тримає в резерві щонайменше ще 200 тисяч (це тільки потенційні бойові підрозділи, не враховуючи сил забезпечення), така чисельність військ НАТО у Східній Європі не вказує на підготовку до “великої війни” альянсу з Росією.