Президент України Володимир Зеленський сьогодні побував із візитом у Британії. Там він зустрівся з прем’єр-міністром країни Ріші Сунаком, виголосив промову в британському парламенті та удостоївся аудієнції у короля Карла III.
Зранку в день візиту британські ЗМІ опублікували низку цікавих матеріалів з “інсайдами” про те, яку допомогу готове надати Україні Сполучене Королівство. Зокрема, телеканал Sky News багатозначно зазначив, що, за даними його джерел, Британія готова запропонувати Україні “озброєння дальньої дії”. Ні тип передбачуваного озброєння, ні його радіус дії при цьому не називався.
А ось офіційні анонси порядку денного візиту українського президента до Британії були набагато стриманішими. Зокрема, за кілька годин до прильоту Зеленського в Лондон в офісі британського прем’єр-міністра заявили, що Сполучене Королівство розширить підготовку українських пілотів винищувачів і морських піхотинців, а також введе новий пакет санкцій проти Росії.
Офіційні повідомлення за підсумками зустрічі Зеленського і Сунака повністю узгоджуються з попередньо заявленим порядком денним. Зокрема, у пресслужбі Офісу президента України повідомили, що під час неї обговорювали реалізацію “формули миру”, євроатлантичну інтеграцію України, майбутню підтримку з боку Британії, можливість залучення британської сторони до післявоєнної відбудови України та інші проєкти.
З усіх заявлених питань найбільш предметним і цікавим, мабуть, є питання підготовки британською стороною українських пілотів винищувачів. Незважаючи на те, що раніше групу українських льотчиків почали готувати в США, такі заяви британців можуть бути натяком на їхній намір передати Україні винищувачі, від чого решта країн НАТО (включно зі США) поки що відмовляються в досить різкій формі.
Не так давно, коли йшлося про передачу Україні танків натовського зразка, саме Британія зробила перший крок, заявивши про готовність поставити Києву 14 “Челленджерів”, чим спонукала решту членів військово-політичного блоку також ухвалити рішення про поставку танків в Україну. Не виключено, що в питанні постачання літаків британці можуть дотримуватися аналогічної тактики.