Незважаючи на те, що політична ситуація в Молдові залишається досить “турбулентною” впродовж останніх кількох місяців, прозахідна влада на чолі з Маєю Санду загалом утримує її під своїм контролем.
Показником впевненості в цьому слугує нещодавня заява президента Молдови про можливість відмови її країни від позаблокового статусу і вступу до НАТО.
Якщо намагатися оцінити ймовірність спроб дестабілізації політичної ситуації в Молдові російською стороною, то вона, на наш погляд, зараз невелика. Причини тому банальні.
По-перше, Росія занадто зайнята війною в Україні, і більшість ресурсів її силових структур (включно зі спецслужбами) спрямована саме на вирішення цього завдання.
По-друге, Молдова недоступна для Росії логістично. Будь-яка спроба здійснити там державний переворот і підтримати його учасників поставками військ, озброєнь чи інших вантажів неминуче уперлася б у необхідність доставки всього цього повітрям через територію України, яка воює проти Росії, або Румунії, що є членом НАТО.
Що ж до ймовірності саме суспільно-політичної дестабілізації, на кшталт такого собі “проросійського майдану”, вона також невисока, що показують останні 5 місяців мітингів у Кишиневі, які не призвели до жодних практичних результатів.
Заява Володимира Зеленського про передачу Майї Санду відомостей про готовність Росії дестабілізувати Молдову, швидше за все, є спробою підвищення власної політичної капіталізації. В Офісі президента України хочуть сформувати йому імідж не просто борця з Росією, а й “захисника всіх країн Східної Європи”.