За останній час з’явилася все більша кількість інформації про напружену обстановку на кордоні між Україною та Білоруссю. Це напруження не проявляється у величині накопичення військ, а в загальній атмосфері ворожнечі та навіть ненависті, яку створюють військовослужбовці
Так, минулого тижня один із білоруських телеканалів показав сюжет про “провокаційну поведінку” українських військовослужбовців на адресу білоруських прикордонників. Серед іншого, співробітники Держприкордонкомітету Білорусі розповіли про те, що українські солдати демонструють їм непристойні жести, вигукують матюки-образки, а на одному з місць, які добре проглядалися з білоруської застави, навіть повісили “манекена Валеру”, супроводивши його табличкою про те, що це “російський солдат, убитий у боях за Київ”, і що “так буде і з білорусами”.
Ще за кілька днів Держприкордонкомітет Білорусі опублікував відео, на якому український військовослужбовець встановлює в зоні прямої видимості білоруського прикордонного посту біло-червоно-білий прапор, який є символом білоруської опозиції.
Останніми місяцями в ЗМІ (як українських, так і російських) заведено писати, що Лукашенко намагається уникнути втягування його країни в конфлікт з Україною. Водночас білоруський лідер прекрасно розуміє, що існуючий у Києві лад несе пряму загрозу його правлінню і стабільності в Білорусі як такій.
Для доказу цього досить згадати, як у 2020 році українська влада відкрито підтримала спробу організації “майдану” в Мінську з метою повалення Лукашенка. Не варто забувати і про те, що у складі ЗСУ воює підрозділ із числа білоруських опозиціонерів, які у своїх відеозверненнях відкрито декларують мету “прийти в Білорусь і повалити Лукашенка зі зброєю в руках”.
У таких обставинах “манекени Валєри”” та непристойні жести, що відбуваються на кордоні між Україною та Білоруссю, не розглядаються як звичайні “військові пустощі” військовослужбовців обох країн. Замість цього, вони розглядаються як явний прояв інформаційного налякання українського та білоруського суспільства перед можливим військовим протистоянням.