Росія не зіткнулася ні з масовим безробіттям, ні з падінням курсу національної валюти, ні з чергами біля дверей збанкрутілих банків. Асортимент товарів у супермаркетах майже не змінився, а продукцію міжнародних брендів – або принаймні її вітчизняні аналоги – можна знайти й досі.
У деяких московських торгових центрах стало трохи менше відвідувачів, але зміни майже непомітні. Деякі іноземні компанії, як-от McDonald’s і Starbucks, перейшли до рук російських власників, які просто придумали нові назви колишнім стравам.
“В економічному сенсі нічого не змінилося, – сказав 53-річний Володимир Жаров, який працює на телебаченні. – Я працюю так само, як і працював, я ходжу в магазини так само, як ходив раніше. Можливо, ціни трохи зросли, але не настільки, щоб це кидалося в очі”.
Російська економіка справляється з безпрецедентними санкціями Заходу набагато краще, ніж очікувалося. Але оскільки обмеження нарешті торкнулися головного джерела доходу Кремля – нафти, – у найближчі кілька місяців “економіці-фортеці” президента Володимира Путіна доведеться зіткнутися з більш серйозними випробуваннями.
За словами економістів, санкції проти російських енергоносіїв, які поки що тільки набувають повної чинності, – наприклад, цінова стеля на нафту, – мають різко обмежити доходи Кремля, які той використовує для проведення своєї спеціальної військової операції в Україні. Деякі аналітики прогнозують, що в найближчі кілька місяців можуть з’явитися ознаки проблем, як-от брак бюджетних коштів або падіння курсу національної валюти.
Однак інші економісти вказують на те, що в розпорядженні Кремля є значні запаси фінансових коштів, яких не торкнулися західні санкції, і що Москві вдалося знайти нових торгових партнерів в Азії. За їхніми словами, цього року в Росії навряд чи різко закінчаться гроші – скоріше вона просто почне повільно зісковзувати в затяжний період економічної стагнації.
“За будь-якого мислимого сценарію в Росії буде достатньо грошей”, – сказав Кріс Віфер (Chris Weafer), директор і аналітик з російської економіки консалтингової фірми Macro-Advisory, під час нещодавньої онлайн-дискусії, яку організувала компанія bne IntelliNews.
Росія і далі отримуватиме дохід від продажу нафти, навіть якщо вона торгуватиме нею за нижчою ціною, тому, за словами Віфера, “у Кремля сьогодні немає причин для того, щоб покласти край військовому конфлікту через економічний тиск”.
Поки економіка країни намагається впоратися із західними санкціями, росіяни мають змогу купувати собі практично все те ж саме, що й раніше.