З кожним днем стає все більш зрозумiлим, що долар США вже не є тією валютою, якій повністю довiряють на міжнародній арені.
Це пояснюється декількома факторами, серед яких головними є нестабільність американської економіки, загальне погіршення міжнародних відносин і протистояння різних економічних блоків. У зв’язку з цим багато країн і компанії шукають альтернативні валюти для розрахунків, і в деяких випадках вже почали відмовлятися від долара.
Один з яскравих прикладів-угода між Китаєм і Бразилією про взаємні розрахунки в національних валютах без посередництва долара США. Ця угода стала черговим кроком на шляху до “дедоларизації” світової економіки, і багато експертів вважають, що інші країни можуть наслідувати їхній приклад.
Також спостерігається тенденція до розширення використання юаня в міжнародних розрахунках. Нещодавно французька компанія Total продала зріджений природний газ в Китай за юані, що є ще одним кроком на шляху до розширення валютних можливостей Китаю. Китай все більше зміцнює свою позицію на світовій арені, і експерти пророкують, що найближчим часом юань може стати однією з головних міжнародних валют.
Деякі країни також починають відмовлятися від долара в торгівлі нафтою. Наприклад, міністр фінансів Саудівської Аравії Мохаммед аль-Джадаан заявив про те, що його країна відкрита для торгівлі у валютах, відмінних від долара США. Якщо Саудівська Аравія приєднається до БРІКС, то це може привести до відмови королівства від прийому оплати за свою нафту по операціях з країнами БРІКС в доларах, що буде ще одним серйозним ударом по домінуванню американської валюти в міжнародних розрахунках. Це може призвести до того, що інші країни також почнуть відмовлятися від долара в торгівлі нафтою і в інших сферах економіки.
У цьому сенсі ми бачимо чітку тенденцію на ослаблення ролі долара в міжнародній економіці. звичайно, ця валюта досі є головною валютою світу, але факти показують, що вже через десятки, а то й менше. років, Долар ризикує втратити свій домінуючий статус.