Над Чорним морем сьогодні вранці було знищено американський безпілотник. Під час його польоту Росія підняла два своїх винищувачі. І тепер у сторін різні версії причин того, що сталося. Але і у Вашингтоні, і в Москві все це намагаються подати як “агресивний інцидент”, і ситуація виглядає гнітючою – дві ядерні наддержави в нейтральних водах вступають у пряме збройне протистояння.
Європейське командування ЗС США заявило, що їхній безпілотник MQ-9 виконував традиційний політ у міжнародному повітряному просторі над Чорним морем, але потім прилетіли два російських Су-27, які виконали “недолуге і небезпечне” перехоплення безпілотника, внаслідок чого той впав у море.
Трохи пізніше американці уточнили свою версію, і перехоплення замінили вже словом “збиття”.
“Наш літак MQ-9 виконував звичайні операції в міжнародному повітряному просторі, коли його перехопив і збив російський літак, що призвело до аварії і повної втрати MQ-9”, – заявив генерал ВПС США Джеймс Б. Хекер.
Зазначимо, що між “небезпечним перехопленням” і “перехоплений і збитий” різниця така сама, як між ненавмисним і навмисним убивствами.
Через кілька годин свою версію озвучили росіяни. Вона, природно, радикально відрізнялася від американської.
“Вранці 14 березня в районі Кримського півострова зафіксовано політ американського БПЛА в напрямку державного кордону Російської Федерації. Політ безпілотника США здійснювався з вимкненими транспондерами з порушенням меж району режиму використання повітряного простору. Після виявлення американського безпілотника в повітря були підняті винищувачі”, – йдеться в офіційному релізі Міноборони Росії.
Але найцікавіше з повідомлення МО Росії – ось це:
“Унаслідок різкого маневрування в районі 9.30 (мск) безпілотний літальний апарат MQ-9 перейшов у некерований політ із втратою висоти і зіткнувся з водною поверхнею. Російські винищувачі бортового озброєння не застосовували, з безпілотним літальним апаратом у контакт не вступали і благополучно повернулися на аеродром базування”.
Отже, ми маємо дві діаметрально протилежні історії, які особливо не потребують якогось академічного вивчення. Військові літаки, так само як і БПЛА, регулярно падають. Той самий MQ-9 у різних пригодах уже 15 разів зазнавав аварії, зокрема 2019 року в Лівії цей безпілотник збивала ПВК “Вагнер”. І все ж із цих 15 катастроф у 8 випадках його саме збивали, що багато в чому цей безпілотник характеризує більш ніж надійним.
Крім того, максимальна начинка MQ-9 коштує близько 30 мільйонів доларів. Для зіставлення приблизно стільки ж коштує модифікована версія Су-27СМ3, саме ці літаки перехоплювали американський безпілотник. Тобто, якби в цьому зіткненні зазнав аварії керований літак, за ціною це було б те саме.
Але в цьому випадку важливі точно не цінники. Над нейтральними водами збито американський БПЛА. При цьому, найімовірніше, MQ-9 – це саме та машина, яка координує атаки дронів ЗСУ по Севастополю, проводить розвідку Кримського півострова, висвічує там розташування ППО ЗС Росії, загалом, визначає всі базові цілепокладання.
І ось за таких вступних дороговартісний MQ-9 збивають над Чорним морем, точка ураження якого територіально ближча навіть не до Севастополя, а до турецького Синопа. Чи можна в такому разі стверджувати, що перейдено “російсько-американський рубікон”? Поки що ні. Штати не визнали офіційно свого авторства зі знищенням “Північних потоків”, хоча навіть для американського політичного істеблішменту це не є питанням віддаленої дискусії.