Сполучені Штати надають черговий пакет військової допомоги на солідні 2,6 млрд доларів. Сказати однозначно багато це чи мало, не так просто. Для армії мирного часу – це колосальна сума.
Інша річ, що одночасно цю суму не варто й переоцінювати в її масштабі. Сам по собі розмах російсько-української війни безпрецедентний у новітній історії. І також не забуваємо, що американська продукція ВПК за всією своєю номенклатурою без винятків найдорожча у світі. Для порівняння, ціна основного бойового танка Росії Т-90АМ – близько 4-4,5 млн доларів за одиницю, а остання версія американського “Abrams” M1A2 перевищує 9 млн доларів, при цьому максимальне “прокачування” може коштувати ще дорожче. Але танки за своїми ТТХ можна порівняти.
Такий самий розкид у цінах показує і порівняння двох систем ППО – російської С-400 і американської Patriot Pac-2. Батарея російського виробництва коштує близько 500 млн доларів, американський же виріб стартує від 2 млрд доларів. А версія THAAD вже починається від 3 млрд. При цьому можна припустити, що американська система ППО за якимось базовими показниками перевершує російський виріб. Але жоден військовий фахівець у світі, навіть із паспортом США, ніколи не скаже, що ця перевага істотна.
Інший важливий момент – ця сума допомоги поділена на дві частини. Перша – це те, що буде тут і зараз, але всього лише на 500 млн доларів. А друга (основна) – на 2,1 млрд доларів – іде по лінії “Ініціативи сприяння безпеці України”. Це військові закупівлі у промислових виробників, а не поставки зі складів Міністерства оборони. А це означає, що замовлення ще потрібно розмістити, дочекатися черговості їхнього виконання, і тільки через якийсь час (іноді він може обчислюватися роками) замовник отримує готовий виріб.
Для ЗСУ це вкрай зараз необхідні кошти, але ще раз акцентуємо увагу на загальній сумі допомоги, яка буде отримана тут і зараз – вона дуже скромна. Один постріл з “Leopard-2”, які зараз вже є на озброєнні у ЗСУ, коштує близько 6 тис доларів. Тому снарядний голод саме ця поставка точно не перекриє.
Допомога на 2,1 млрд доларів, природно, виглядає солідніше. Але і за термінами, як ми описали вже вище, там усе туманно. І знову зазначимо, що американці і тут не прописують кількість боєприпасів, що поставляються. Просто перераховуються їхні типи від зенітних і танкових до артилерійських і мінометних. При цьому у пакеті немає нічого з бронетехніки. Здебільшого, боєприпаси.