У Кремлі заявили, що минулої ночі два безпілотники атакували резиденцію президента Росії в самому центрі Москви. Одночасно в Мережі з’явилося відео, на якому один із безпілотників вибухає над Сенатським палацом. У Кремлі це вже назвали “замахом на Путіна”, хоча навряд чи фізично йому в цій атаці щось загрожувало.
Мабуть, не варто пояснювати, наскільки емоційно і пропагандистськи безцінною є картинка атаки дрона по будівлі Сенату в Кремлі, який сам по собі є головним візуальним символом Росії. Востаннє щось подібне в цій війні фіксувалося восени минулого року, коли було підірвано Кримський міст.
Важливо зараз розуміти базову річ. У російській z-спільноті тепер вимагають від Путіна відплати і кари. Тому відповідь буде 100%, і буде такою ж демонстративною, як і за Кримський міст, після підриву якого по всій Україні два дні поспіль завдавали ракетних ударів.
Тепер перейдемо до версій щодо виконавців. У глухій засідці залишимо варіанти про “третю сторону” і розглянемо дві очевидно-базові: це зробили самі росіяни чи це справа рук українців?
За російською версією. В історії всяке траплялося, від підпалу Рейхстагу в Берліні до підпалу Будинку профспілок, коли очевидні факти перекручувалися навиворіт. І російські спецслужби могли точно так само інсценувати атаку дронів на Кремль. Для Росії тут вигоди очевидні: можна вже надалі буде не пояснювати, чому російські ракети летять по Банковій, Верховній Раді чи Кабміну.
З іншого боку, у Москви зараз така репутація, що їй безглуздо на світовій арені взагалі будь-що пояснювати щодо війни з Україною. Росія, наприклад, завдавала ракетних ударів по мерії Харкова, стверджуючи, що там у цей час проходив “збір націоналістів”. І атакувала обладміністрацію в Миколаєві, не аргументуючи це рішення взагалі нічим. Тому якогось глибинного сенсу розігрувати спочатку історію з БПЛА, щоб потім вдарити по якійсь конкретній будівлі, ми не бачимо. У цій війні давно вже немає взагалі жодних бар’єрів.
Тож ми не те, щоб повністю відкидаємо версію інсценування, але визначаємо її як дещо витратну для російської сторони.
Українська версія. Офіційно Київ свою причетність до атаки заперечує. Ось слова прессекретаря Зеленського Нікіфорова:
“Як неодноразово заявляв президент Зеленський, усі наявні сили та засоби Україна спрямовує на звільнення власних територій, а не на атаку чужих… Те, що сталося в Москві, очевидне нагнітання ситуації перед 9 травня. Очікуваний прийом від наших супротивників”.
До слова, сам Зеленський сьогодні відбув до Фінляндії на Саміт країн Північної Європи. Президент України за фактом зараз у Гельсінкі, а не в Києві.
Андрій Єрмак після новини про атаку на Кремль на кілька хвилин публікує у своєму Tg-каналі емодзі-вогники, а потім їх видаляє. І це навіть не має сенсу якось коментувати. Нарешті, у Twitter вибухнув поясненнями радник глави Офісу Михайло Подоляк. Він не тільки заперечує причетність української сторони до атаки на Кремль, а й не виключає, що це “робота місцевих сил опору”.
“Поява невідомих безпілотних апаратів на енергетичних об’єктах або території Кремля можуть свідчити виключно про підпільну роботу місцевих сил опору. Як відомо, дрони можна купити в будь-якому військторзі”.
Тобто ми отримали коментарі української сторони “з підморгуваннями та посмішкою”. Як на них реагувати, сказати складно.
Що в підсумку? У підсумку в Росії та Україні тепер усі в очікуванні відповіді. У прямому сенсі слова.