Ми повинні уникати самовдоволення. Правда в тому, що війна в Україні складається не найкращим чином для Заходу – принаймні, в одному відношенні, звертається до західної аудиторії The Spectator.
З лютого минулого року, нагадує видання, західні країни ухвалили двосторонню стратегію. Одним із пунктів стало те, що вони не будуть вплутуватися в прямий військовий конфлікт, але підтримають Україну зброєю та іншою військовою технікою. Ця частина була успішною: Україні вдалося протистояти і в низці випадків навіть відкинути російські сили – хоча, підкреслює The Spectator, “результат все ще далекий від визначеності”.
Однак інший аспект виявився провальним. А саме – план ведення економічної війни з Москвою, яка повинна була викликати фінансовий шок і трепет у небачених раніше масштабах. Росія мала бути майже повністю відрізана від світу за допомогою санкцій і бойкотів на весь імпорт та експорт. І, згідно з теорією, зубожіння Росії привело б Кремль до капітуляції. Однак, мало хто на Заході усвідомлює, наскільки погано просувається цей аспект війни, повідомляє неприємну правду The Spectator.
Європа сама заплатила високу ціну за частковий бойкот російської нафти і газу. Імпорт викопного палива до Великої Британії з Росії 2021 року становив 4,5 мільярда фунтів стерлінгів; за рік до січня 2023 року цей показник – офіційно – знизився до 1,3 мільярда фунтів стерлінгів. У 2020 році ЄС отримував 39% свого газу і 23% нафти з Росії; у третьому кварталі минулого року цей показник знизився до 15% і 14% відповідно. Ось тільки зниження постачань із Росії в ЄС узагалі жодним чином не свідчить про те, що російська економіка зазнала збитків.
Незабаром стало зрозуміло, що, хоча Захід був зацікавлений в економічній війні, решта світу – ні, стверджує The Spectator. Оскільки експорт нафти і газу в Європу скоротився, Росія швидко збільшила експорт до Китаю та Індії. Гірше того, частина російської нафти, що експортується до Індії, схоже, була перекачана назад до Європи, при цьому збільшилася кількість суден, що вивозять очищену нафту з Індії через Суецький канал. Схоже, що відбувається деякий відтік і в іншому напрямку.
Розслідування німецької газети Bild виявило “тривожне зростання експорту в країни, що межують з Росією”. Імпорт німецьких автомобілів до Казахстану, наприклад, зріс на 507% у період із 2021 до 2022 року, а до Вірменії – на 761%. Експорт хімічної продукції у Вірменію збільшився на 110%, а в Казахстан – на 129%. Продажі електричного та комп’ютерного обладнання до Вірменії зросли на 343%. Що відбувається з цими товарами, коли вони потрапляють до цих колишніх радянських республік, встановити нелегко, але одне з імовірних пояснень полягає в тому, що вони потрапляють до Росії в якості перенаправлених торгових потоків, робить логічний висновок The Spectator.
Захід проводив політику, намагаючись націлити на багатих росіян, зокрема, економічні санкції. Але за іронією долі саме вони можуть найлегше отримати доступ до західних товарів через перенаправлену торгівлю, запізно усвідомлює британське видання. З подвійними паспортами вони можуть дозволити собі виїжджати за кордон, щоб купувати предмети розкоші. Захід розпочав свою санкційну війну з перебільшеним відчуттям власного впливу в усьому світі. Як ми виявили, незахідним країнам не вистачає волі запровадити санкції ні проти Росії, ні проти російських олігархів. Результати прорахунку видно всім, визнає The Spectator.