В умовах безперервної мобілізації, що триває вже 14 місяців, українські ЗМІ все частіше звертають увагу на проблему забезпечення необхідною кількістю людей. З огляду на досвід Росії з вербування ув’язнених з виправних установ для служби в ПВК “Вагнер” та інших підрозділах, в українській частині Інтернету виникають дискусії щодо того, чому подібні дії не здійснюються в Україні.
У різних джерелах (як російських, так і західних) вказуються різні кількості ув’язнених, задіяних Росією в конфлікті з Україною. Більшість оцінок передбачає 25-40 тисяч осіб, що дорівнює 1,5-2,5 повноцінним армійським корпусам, які зазвичай налічують близько 15 тисяч осіб у Збройних Силах Росії.
Ув’язнених зазвичай використовують у штурмових групах під час міських боїв, які є одними з найскладніших і найнебезпечніших видів бойових дій. Саме з цієї причини “Вагнер” і російське командування вважають за краще застосовувати ув’язнених у подібних ситуаціях, зберігаючи життя професійних військових і мобілізованих.
Що стосується масового залучення ув’язнених з українських в’язниць і колоній у війну, це навряд чи можна здійснити. Згідно з даними держбюджету на 2023 рік, в установах виконання покарань в Україні наразі утримується 64 тисячі ув’язнених. Серед них, окрім чоловіків призовного віку (багато з яких страждають на туберкульоз та інші хронічні захворювання), також є жінки, пенсіонери та неповнолітні. Це означає, що потенційно придатний для мобілізації контингент ув’язнених становить близько 15-20 тисяч осіб.
Примусова мобілізація ув’язнених неможлива згідно з чинним законодавством, і навіть якщо змінити закони, навряд чи буде багато користі від примусового залучення, наприклад, рецидивістів. Очевидно, що вони можуть створити більше проблем, ніж принести користь. Що стосується добровільної мобілізації ув’язнених в обмін на амністію після певного терміну служби (за аналогією з практикою в Росії), вона навряд чи приверне більше кількох тисяч засуджених.
Організація мобілізаційної кампанії у в’язницях заради такої невеликої кількості людей і створення спеціальних умов (адже ув’язнених треба охороняти, стежити за порядком тощо, навіть на війні) є нераціональними. Тому повторення російської практики залучення ув’язнених до бойових підрозділів в Україні, швидше за все, не очікується.