6 червня відбулося спеціальне засідання Ради безпеки ООН, присвячене підриву греблі Каховської гідроелектростанції. Першою його ініціювала українська сторона, проте потім представники Росії виступили з аналогічною ініціативою. Як і очікувалося, обійшлося без сюрпризів. Сторони звинуватили в підриві греблі одна одну.
Ці позиції України і Росії не нові й були озвучені практично відразу. Набагато цікавішою є міжнародна реакція на те, що трапилося. З огляду на резонансність події і те, що по обидва береги Дніпра від підриву греблі постраждали саме українські громадяни та їхнє майно, можна було очікувати однозначного звинувачення Росії в тому, що трапилося, з боку країн НАТО.
Але замість цього країни Заходу відреагували на підрив греблі вкрай стримано і неоднозначно.
Так, незважаючи на повідомлення CNN, що з’явилося вдень 6 червня, з посиланням на анонімні джерела, про те, що “США мають у своєму розпорядженні дані, що вказують на провину Росії в підриві Каховської ГЕС, і скоро їх оприлюднять”, буквально за кілька годин координатор зі стратегічних комунікацій у Раді національної безпеки Білого дому Джон Кірбі заявив щось прямо протилежне. За його словами, Сполучені Штати не можуть підтвердити причетність Росії до події.
Цю заяву можна було б вважати попередньою і незначною, якби в аналогічному дусі не висловлювалися і британські політики та міністри. Так, за словами міністра закордонних справ Британії Джеймса Клеверлі, “ще занадто рано давати будь-яку змістовну оцінку деталям” підриву греблі Каховської ГЕС.
Про те, що поки зарано робити висновки про винуватців руйнування Каховської ГЕС, заявив і прем’єр-міністр Британії Ріші Сунак.
Подібна тональність висвітлення підриву Каховської ГЕС спостерігається і в західних ЗМІ, які лише дипломатично пишуть, що “в тому, що трапилося, сторони звинувачують одна одну”. Ця обставина навіть викликала обурення міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби.
З огляду на те, що раніше в більшості великих обстрілів, ракетних ударів і гуманітарних катастроф, що трапилися під час війни, що триває, на Заході однозначно звинувачували Росію, нам видається, що нинішня реакція не випадкова, а є наслідком якоїсь продуманої інформаційної політики реагування на підрив греблі Каховської ГЕС.
Як би там не було, порівняно індиферентна реакція США і Британії на підрив Каховської ГЕС досить показова і точно не випадкова.