Сьогодні стало відомо, що США виділяють Україні 250 млн доларів на підтримку сільського господарства після рішення Росії щодо “зернової угоди”.
За інформацією джерела, передбачається, що ці гроші будуть спрямовані на розширення критичної інфраструктури агропромислового комплексу, на зрошення, зернові елеватори, комплекси для перевалки і портову інфраструктуру.
При цьому, незважаючи на позитивну новину, низка українських експертів висловили стурбованість ситуацією, вважаючи, що новий транш може спричинити подальше погіршення відносин між Києвом і Вашингтоном.
Як аргумент такої незвичної точки зору наводиться ситуація з невдоволенням американських сенаторів розподілом виділених на підтримку України коштів.
Так, в одній зі статей лауреата Пулітцерівської премії Сеймура Герша наводяться шокуючі факти:
“За однією з оцінок аналітиків ЦРУ, обсяг викрадених коштів торік становив щонайменше 400 млн доларів. Інший експерт порівняв рівень корупції в Києві з рівнем війни в Афганістані”, – йдеться в матеріалі.
На жаль, підтверджень цим словам безлічі, причому в самому недавньому минулому…
Наприклад, тільки нещодавно відгриміла історія з одеським військкомом, який придбав собі під час війни віллу в Іспанії. А після цього спливла історія з головою миколаївської філії Держпродспоживслужби, затриманого за корупцію в нелюдських розмірах. У цей же період преса багато писала про ситуацію з командирами військових частин на Донбасі, які масово допомагали мобілізованим втекти від війни за гроші.
Не менш яскравими корупційними скандалами є і комічно-трагічні історії із закупівлею тренажерів на 1,5 млн гривень, барабанів і шатківничих машин для бомбосховищ по 100 тис. гривень за штук. А вишенькою на торсті стало придбання за десятки мільйонів доларів західної техніки та озброєння, які до фронту так і не доїхали.
На цьому тлі в українському експертному співтоваристві виникли реальні побоювання, що нові транші спіткає точно така сама доля, після чого Вашингтон у кращому разі зробить організаційні висновки, а в гіршому – припинить підтримку України.
Неприємним підтвердженням цієї думки є і той факт, що новий транш допомоги для України, розмір якого становитиме 50 млрд євро, на дві третини складатиметься з кредитів.
Нині ж, звертають увагу незалежні джерела, ситуація з корупційним чинником у лавах військово-політичного керівництва України не стала кращою, а в деяких аспектах навіть загострилася.