7 вересня CNN опублікувало статтю з гарячими фактами про позицію американського підприємця Ілона Маска щодо українського конфлікту. Викладена в ній інформація проливає світло на деякі раніше невідомі подробиці того, як Маск впливав на події на полі бою.
Зокрема, журналісти стверджують, що торік мільйонер відключив супутниковий зв’язок Starlink просто під час атаки українських морських дронів на базу російського Чорноморського флоту в Криму. Унаслідок цього дрони втратили управління і цілевказівку.
Як пише CNN, Маск зробив це через переконання в тому, що “новий Перл Гарбор” у Криму здатний спровокувати Росію на застосування ядерної зброї та нанесення стратегічної поразки Україні. Такого висновку він нібито дійшов за підсумками спілкування з високопоставленими російськими чиновниками.
“Цей епізод розкриває унікальне становище, в якому опинився Маск, коли розгорталася війна в Україні. Навмисно чи ні, але він став впливовим посередником, якого американські чиновники не могли ігнорувати”, – пише автор статті.
За інформацією CNN, після цього випадку з Маском зв’язувалися радник президента США з національної безпеки Джейкоб Салліван і голова Об’єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі, які використовували його як посередника для передавання стурбованості американської сторони в Москву.
При цьому, якщо на початку конфлікту мільярдер залюбки надав тисячі терміналів Starlink для потреб ЗСУ і взявся їх безоплатно обслуговувати, то до другої половини 2022 року його позиція досить різко змінилася. Зараз Маск не надає послуги свого супутникового зв’язку для наступальних операцій. При цьому на фронті його Starlink продовжує працювати.
Описана стаття CNN наробила багато галасу в пресі, і вже цього тижня Маску довелося виправдовуватися за те, що він не надав ЗСУ доступ до Starlink біля берегів Криму. За його словами, причиною такого кроку були… американські санкції проти РФ.
“Причина, через яку Starlink був вимкнений, насправді була в тому, що США ввели санкції проти Росії. Вони охоплюють Крим, і нам не дозволено запускати з’єднання”, – заявив мільярдер.
І хоча після такого пояснення, здавалося б, мало б бути “нічим крити”, резонанс в американських ЗМІ довкола історії із “самоправством” Маска продовжився і набув такого розмаху, що, за словами біографа Волтера Айзексона, мільярдер вирішив передати Пентагону контроль над тією частиною супутникового інтернету Starlink, що використовується у війні в Україні, аби більше самому не відповідати за кордони та правила його застосування.
Можна припустити, що ця історія для Ілона Маска триватиме ще довго, оскільки Демпартія США давно шукала способи втихомирити занадто “свавільного” мільярдера.
Загалом же, зміна позиції Маска щодо “українського питання” у другій половині минулого року, яка залишається актуальною і донині – це питання цікаве. На наш погляд, вона викликана переорієнтацією підприємця з підтримки Демократичної партії США і пов’язаних із нею фінансово-глобалістських кіл на підтримку “партії американського промислового капіталу” в надрах Республіканської партії США, найяскравішим виразником політичних інтересів якої виступає Дональд Трамп.
Ну, а раз Маск переорієнтувався на підтримку трампістів, то і щодо України від нього слід очікувати чим далі – тим більш подібної з ними позиції. Остання, нагадаємо, полягає в тому, що фінансування Києва треба урізати або припинити, а з окупантами укласти геополітичну угоду про розподіл сфер впливу. У цьому сенсі не варто шукати в цій зміні політичних поглядів якихось глибоких світоглядних причин. Тільки бізнес – нічого особистого.