У США публічно занепокоїлися можливими військовими поставками РФ з боку Північної Кореї, традиційно пообіцявши додати санкцій Пхеньяну, якщо таке раптом підтвердиться. Водночас низка світових ЗМІ повідомляє, що лідер КНДР Кім Чен Ин уже в середині вересня може відвідати Москву, чого в Кремлі, втім, поки що не підтверджують.
“Згідно з нашим поточним аналізом, переговори між Північною Кореєю і Росією щодо надання Північною Кореєю військової підтримки Росії в її війні в Україні досить інтенсивно просуваються”, – заявив у Вашингтоні радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван. І далі пообіцяв посилення проти Північної Кореї санкційного тиску, якщо це раптом підтвердиться.
Ми ж прикинули, чим Північна Корея може бути корисна Росії. І перша продукція, яку ми б виділили, має артикул навіть не суто військового призначення. Мова про верстати. Щоразу, коли ми читаємо новину, що корейці запустили нову ракету, або побудували новий тип БПЛА, або видали що завгодно інше – це все неможливо було б створити без наявності власного верстатобудування. Власне, все те, що і Росія, і особливо Україна порізали в себе в 90-ті, а тепер неймовірними надзусиллями намагаються відновити. Зрозуміло, що у КНДР і близько не така багата лінійка всіляких верстатів, як у тих же китайців, та й КНР технологічно допомагає своїм сусідам, але все ж у Північній Кореї збережено цілком функціональне верстатобудування.
Утім, у військових виробах Північна Корея теж може стати в пригоді росіянам, і насамперед поставками снарядів. Весь північнокорейський ВПК породив Радянський Союз, а це означає, що практично всі калібри північнокорейських і російських військових виробів співвідносяться один з одним. Ба більше, ми підозрюємо, що північнокорейські снаряди і так уже як мінімум в обмежених партіях потрапляють на фронт. При цьому мова, в разі відкритих поставок, може йти про дуже серйозні обсяги.
Ще один напрямок, який може бути цікавий Росії – лінійка безпілотників. Ми не впевнені, що Північна Корея так само глибоко у своїх розробках у цьому напрямку просунулася, як Іран, але своя БПЛА-програма там є, так само як і регулярно демонструється різна номенклатура виробів. І тут для РФ питання навіть не стільки в якості цих виробів, скільки в можливості за допомогою ще однієї країни збільшити кількість БПЛА на фронті.
І відзначимо ще один пікантний момент. Північну Корею можуть використовувати як проксі-майданчик для поставок у Росію вже незрівнянно складніших систем китайського виробництва. Поки що підстав стверджувати, що так неодмінно буде, немає. Але ми не виключаємо опції, що на якісь ударні безпілотники, зібрані в Гуанчжоу, нанесуть корейський ієрогліф, і це надійде на український фронт під вивіскою “зібрано в Північній Кореї”.