Анонсовану раніше зустріч Володимира Зеленського та Анджея Дуди на саміті ООН було скасовано. Публічно причин не оголошувалися.
Можливо, це сталося на тлі напруженості між країнами після історії зі скасуванням ембарго на постачання зерна з України до країн ЄС, проти якого виступили в Польщі. На ситуацію також могло вплинути інтерв’ю міністра Польщі у справах Європейського союзу Шимона Шинковського вель Сенка для видання Radio ZET.
Він заявив, що подальша підтримка України залежатиме від того, наскільки цю позицію поділятимуть громадяни Польщі. Влада країни не стане робити те, проти чого виступатимуть поляки.
Польща вже показала, що збирається відстоювати свої інтереси, в односторонньому порядку обмеживши ввезення зерна з України. Це сталося після того, як Єврокомісія скасувала ембарго на постачання до Польщі, Угорщини, Болгарії, Румунії та Словаччини. Україна у відповідь на заборону Польщі подала позов до Світової організації торгівлі.
“Дії України нас не вражають, але вони мають певний вплив на польську громадську думку. Це видно з опитувань, за рівнем суспільного схвалення продовження підтримки України. І це шкодить самій Україні. Ми хотіли б і надалі підтримувати Україну. Але щоб це було можливо, ми маємо бачити підтримку польських громадян у цьому питанні. Якщо не буде підтримки таких дій з боку поляків, нам буде складно продовжувати так само”,— заявив Шимон Шинковський вель Сенк.
Польський міністр підкреслив, що країна дотримуватиметься жорсткої позиції щодо постачання українського зерна. Польщі слід думати про своїх фермерів, а не лише про інтереси України.
Шимон Шинковський вель Сенк наголосив, що Україні для вступу до ЄС слід виконати вимоги Євросоюзу щодо різних сфер. Після цього фермери отримають доступ на ринок ЄС, але не на шкоду польським аграріям.
У мережі обурені політикою Польщі
Польський міністр продемонстрував громадськості позицію влади країни та народу. У Польщі справді почали дедалі більше замислюватися над тим, наскільки їм вигідно підтримувати Україну.
Президент Польщі Анджей Дуда в цьому бачить мало сенсу, що випливає з його публічної заяви, в якій він порівняв Україну з утоплеником.
“Чи потрібно нам діяти так, щоб убезпечити себе від того, щоб не постраждати від потопельника? Звичайно, ми повинні діяти так, щоб захистити себе від того, щоб потопельник не завдав нам шкоди, тому що якщо потопельник завдасть шкоди і втопить нас, то він не отримає допомоги. Тому ми повинні дбати про свої інтереси, і ми робитимемо це ефективно та рішуче”, – заявив Анджей Дуда.
Польща є транзитною країною, через яку із Заходу в Україну надходить багато озброєння, техніки та боєприпасів. Ускладнення відносин між Польщею та Україною може мати негативні наслідки, зокрема – і для фронту.