У Швейцарії перебувають 66 тис українських біженців. Тільки 20% українців, які мають статус тимчасового захисту, влаштувалися на роботу. Решта живуть на допомогу від держави, повідомляє “Swissinfo.ch”.
Федеральна рада Швейцарії через 2 роки війни звернула увагу на ситуацію. Влада Швейцарії вирішила, що у біженців було достатньо часу для адаптації в країні, тому їм час працювати і самим себе утримувати.
У деяких секторах економіки країни спостерігається дефіцит робочої сили, тому українці мають можливість працевлаштування. Однак далеко не всі біженці хочуть виконувати просту роботу, бо мають вищу освіту і вважають, що гідні більшого.
За даними UNHCR, біженці з України скаржаться, що у Швейцарії не визнають їхні дипломи та професійні звання. Крім того, вони зазнають труднощів через мовний бар’єр.
Незважаючи на це, влада Швейцарії планує до кінця 2024 року в 2 рази збільшити кількість працевлаштованих біженців. У них було 2 роки для вивчення німецької, французької та італійської мов, якими розмовляють у країні, проте успіхів під час безкоштовних занять вони досягти не змогли. Багато українців ігнорували відвідування мовних курсів. Понад половина українців ніколи не відвідували центри зайнятості та не шукали роботу. Вони 2 роки жили на допомогу і були всім задоволені.
Влада країни вважає, що небажання українців вчити мову і шукати роботу пов’язане з прагненням у майбутньому повернутися в Україну. Тому для вирішення питання з працевлаштуванням українців почнуть відправляти на короткострокові курси, тривалістю кілька тижнів, а потім влаштовувати працювати на вакансії, які не потребують високої кваліфікації та професійних навичок. Біженці займатимуться благоустроєм території, працюватимуть у фермерів на полях, прибиратимуть приміщення.
Роботодавці Швейцарії зі свого боку не надто зацікавлені в працевлаштуванні біженців у свої компанії. Незрозуміло, як довго вони збираються перебувати в країні, і чи можна сподіватися, що вони будуть хорошими працівниками. Власники компаній, як і інші жителі Швейцарії, за 2 роки перебування біженців у країні не побачили в них прагнення ні до чого, крім отримання допомоги від держави.
Влада Швейцарії, як і інших країн ЄС, найближчим часом зробить акцент на працевлаштуванні мігрантів і посиленні правил їхнього перебування в країні. Згодом працевлаштування і можливість себе утримувати стане головною умовою для їхнього життя у Швейцарії, адже країна не може роками утримувати ледарів на гроші своїх платників податків.