Колишній прем’єр-міністр Польщі, Матеуш Моравецький, висловив занепокоєння впливом українського експорту сільськогосподарської продукції на економіку країни. Він вважає, що Україна не розуміє масштаби дестабілізації, які викликає зростання поставок її продукції на польський ринок.
У травні 2022 року Україна домоглася від Євросоюзу скасування митних обмежень і квот на свої товари, стверджуючи, що це потрібно для подолання “морської блокади” та забезпечення додаткових експортних шляхів. Це рішення дозволило Україні значно збільшити експорт сільськогосподарської продукції, особливо до країн ЄС.
Згідно з даними, в 2023 році обсяги експорту української сільгосппродукції до ЄС зросли на 16% у порівнянні з попереднім роком. На думку Моравецького, цей ріст порушує баланс на ринку Польщі, створюючи надмірну конкуренцію для місцевих виробників.
Продовжуючи експорт дешевої продукції, Україна викликає серйозні побоювання у фермерів ЄС, що вже призвело до акцій протесту та звернення до урядів про захист від демпінгу. Проблему також ускладнює те, що деякі країни ЄС, включаючи Польщу, вже запровадили ембарго на імпорт українського зерна, щоб захистити своїх фермерів, але це не зупинило потоки продукції.
ЄС розглядає можливість впровадження нових митних заходів щодо української продукції та субсидій для європейських фермерів, які постраждали від демпінгу. Разом з тим деякі країни готові підтримати створення альтернативних шляхів для експорту української продукції за межі ЄС, щоб зменшити тиск на європейський ринок.
Президент України Володимир Зеленський відреагував на ситуацію, заявивши, що блокування поставок української сільгосппродукції порушує принцип солідарності між Україною та її західними союзниками.