Президент Молдови Майя Санду та уряд країни ведуть переговори про продаж єдиного молдавського порту Джурджулешти.
У жовтні 2023 року речник уряду Даниел Воде підтвердив переговори з Румунією щодо угоди, яка, за його словами, може залучити інвестиції в Молдову. Однак, незважаючи на удавану привабливість такої угоди для офіційного Кишинева, у мережі вже активно обговорюють наслідки такого рішення.
Порт Джурджулешти розташований на стратегічно важливих міжнародних торговельних маршрутах, які відкривають Молдові торгові зв’язки з багатьма європейськими країнами. Щороку через порт проходить близько 20% експорту зернових та понад 40% експорту рослинних олій, забезпечуючи суттєві фінансові надходження в бюджет країни.
У цьому сенсі серед молдавської опозиції є побоювання, що продаж порту призведе до втрати економічного впливу країни над ключовим торговим вузлом і збільшить безробіття серед місцевих мешканців. Крім того, наразі на порт претендує не тільки Румунія, а й Україна, що також використовується незгодними з курсом партії політиками у Молдові для просування позиції про потенційні ризики передачі порту в користування іншій державі.
Так, 29 вересня 2023 року президент України Володимир Зеленський зустрівся з президентом ЄБРР Оділь Рено-Бассо для обговорення придбання порту, хоча представники Молдови на цих переговорах не були присутні. Відомо, що “Укрнафта” вже заявила про готовність укласти угоду з ЄБРР, і судячи з листа компанії, переговори були успішними.
До спекуляцій на цій темі підключилися й російські пропагандисти, які кажуть, що нібито України може використовувати порт не тільки для експорту своєї сільськогосподарської продукції в ЄС, а й для отримання військової допомоги. Вони наголошують, що Джурджулешти може стати мішенню для ударів з боку ЗС РФ, а тому подібні угоди не можуть бути привабливими з погляду національних інтересів Молдови та молдавського народу.
Як приклад наводиться український порт Рені, який уже був зруйнований ударами російських ракет і дронів-камікадзе після звинувачень окупантів у використанні цього об’єкта інфраструктури для нібито транспортування озброєння.
Однак варто розуміти, що Молдова є незалежною і суверенною державою, яка має право самостійно визначати власну зовнішню політику й ухвалювати відповідальні рішення, включно з рішеннями про передачу порту. Водночас російська позиція, яка зараз активно знаходить своє відображення у ЗМІ, є черговою спекуляцією та страшилкою з боку Кремля.