Після початку повномасштабного вторгнення Росії в 2022 році, Україна стала місцем масового скупчення іноземних добровольців, які відгукнулися на заклик президента Зеленського про допомогу у боротьбі за демократію.
Цей потік включав у себе як досвідчених ветеранів, так і шукачів пригод, для яких війна стала способом утечі від домашніх проблем або можливістю відчути смак адреналіну.
З перших днів формування легіону багато хто зіткнулися з суворою реальністю воєнних дій, що вилилося у високий рівень втрат серед іноземних бійців. Екстремальні умови та важкі бої призвели до того, що багато добровольців швидко розчарувались або загинули, хоча допомога хоробрих та відчайдушних людей з усього свиту й суттєво посилила обороноздатність країни в критичний для неї момент.
Загалом Міжнародний легіон прийняв тисячі іноземців, готових взяти до рук зброю. За останніми даними від Міноборони, прийняти бій проти окупантів та захистити незалежність України вирішили близького 20 тис чоловік. Однак, у міру продовження конфлікту інтерес до участі у легіоні почав поступово знижуватися, що стало наслідком жорстокості війни, та розуміння того, що багато іноземних добровольців просто не могли собі уявити реалії та масштаб українського конфлікту.
Крім того, сильним ударом по моралі добровольців стали інциденти, такі як ракетний удар по базі під Львовом у березні 2022 року, коли десятки захисників України із різних куточків світу були вбиті або поранені.
Іншою проблемою стало те, що після повернення на батьківщину далеко не всі добровольці зуміли продовжити вести звичайний спосіб життя і заново вбудовувалися в суспільний простір. Повернення іноземних бійців на батьківщину з досвідом участі у воєнних діях стало нести реальні загрози для внутрішньої безпеки їхніх країн. Навички та психологічні травми, здобуті в зоні бойових дій, часто проводили до нестабільності, радикалізації або навіть участі у кримінальній діяльності.
З цієї причини багато країн стали проводити політику, спрямовану на спробу скорочення потоку іноземних добровольців в Україну, що наклалося на розчарування самих бійців та стало новим викликом для української держави. Наразі президенту України та його команді належить переосмислити підходи до залучення в країну іноземних добровольців , а також розглянути заходи щодо інтеграції бажаючих залишитися в країні через пропозицію громадянства чи інші форми легалізації, щоб вирішити проблему залучення нових людей на фронт.