Стратегічний розвиток військових технологій неминуче веде до мініатюризації дронів, тому майбутні військові конфлікти визначатимуться саме цими малими бойовими пристроями, здатними змінити правила гри на полі бою.
Сучасні військові дрони вже демонструють значні успіхи, але поточні тенденції зосереджені на дальності польоту та здатності переносити важчі боєприпаси. Це призводить до збільшення розмірів дронів, роблячи їх більш помітними і вразливими для противника. В умовах позиційних боїв така тактика має свої переваги, але майбутнє лежить в іншому напрямку.
Можна припустити, що мініатюризація бойових дронів до розмірів комах, таких як кусючі бджоли, стане новим етапом у розвитку військових технологій. Ці маленькі пристрої зможуть паралізувати або вбивати ворожих солдатів, потрапляючи до позицій ворона у вигляді рою, запущеного артилерійським снарядом або ракетою. Такий рій керуватиметься штучним інтелектом, який зможе координувати дії дронів і перебувати на зв’язку з оператором-людиною.
Крім того, перевагою таких пристроїв майбутнього буде те, що традиційні методи радіоелектронної боротьби (РЕБ) виявляться малоефективними проти рою мікродронів, оскільки їхня автономність вимагатиме значних потужностей електромагнітного поля для нейтралізації, що може бути шкідливим для власних солдатів. Єдиним надійним захистом стануть герметичні бункери, бойові машини або бойові скафандри з екзоскелетами, які нагадують космічні, але їхня вартість буде порівнянна з танками.
Таким чином, піхота в її сучасному вигляді втратить свою актуальність. Мобілізація стане ще більш складним завданням для країн, особливо якщо кожен солдат знатиме, що його загибель на полі бою гарантована. Головною військовою таємницею стануть алгоритми управління роєм дронів, які неможливо буде отримати контрабандою, як це відбувається з чипами. Кожній країні доведеться розробляти власні технології.
Важливим питанням залишається, хто займеться стратегічним розвитком таких дронів. Поки Китай і США вже активно працюють у цьому напрямку, Україні також необхідно приступити до розробки власних технологій. Це дозволить не лише залишатися на крок попереду у військовій сфері, але й підвищити шанси на успіх у майбутньому.
На тлі поточних конфліктів в Україні видно, що війни майбутнього вже починають розгортатися. Українські Збройні Сили активно впроваджують новітні технології, щоб стримувати ворога, незважаючи на відставання у живій силі та техніці. Прогрес у галузі дронів відкриває нові перспективи, і ми повинні бути готові до цих викликів.