Останнім часом складається враження, що майже весь світ прагне якнайшвидшого завершення війни в Україні, зупинивши її по лінії фронту.
Водночас лише президент Зеленський нібито стоїть на протилежній позиції, наполягаючи на продовженні боротьби до повного відновлення територіальної цілісності країни. Що стоїть за цими протиріччями і яка роль Сполучених Штатів у цьому процесі?
Китай та Бразилія виступили з мирною ініціативою, яка передбачає припинення бойових дій по фактичній лінії зіткнення. Цю пропозицію підтримують багато країн Глобального Півдня, а Кремль висловився про неї позитивно. Однак президент України Володимир Зеленський розкритикував цю ідею, наполягаючи на необхідності відновлення кордонів 1991 року.
Кандидат у президенти США від Республіканської партії Дональд Трамп також заявляє про намір швидко завершити війну, зупинивши її по лінії фронту. Проте Зеленський виступає категорично проти таких кроків, наголошуючи на відмові від будь-яких територіальних компромісів.
Разом з цим у західних медіа, зокрема в статтях The Economist та The New York Times, з’являються повідомлення про те, що адміністрація Байдена схиляється до ідеї завершення війни і початку переговорів з Росією. Однак Зеленський нібито тисне на Вашингтон з вимогою надати більше військової допомоги та дозволити удари по території Росії.
Це породжує питання: чи дійсно український лідер діє всупереч бажанню Заходу, чи його позиція узгоджена з Вашингтоном? Враховуючи залежність України від західної підтримки, важко уявити, що Зеленський діє самостійно в такому важливому питанні.
Чому Україна відмовляється від компромісів?
Серед причин, які можна виділити, може бути побоювання щодо негативної реакції українського суспільства, небажання завершувати війну без чітких гарантій безпеки та членства в НАТО. Проте багато з цих аргументів виглядають сумнівними. Українське суспільство, виснажене війною, ймовірно, підтримало б будь-які кроки до миру. А перспектива вступу до НАТО стає більш реальною саме після завершення конфлікту, а не під час повномасштабної війни.
У цьому сенсі, якщо Зеленський наполягає на продовженні війни, це може свідчити якраз про те, що така позиція підтримується Сполученими Штатами. Це означає, що реальна стратегія Вашингтона може полягати в продовженні конфлікту, можливо, з метою досягнення певних геополітичних цілей.
Стратегічні інтереси США
Якщо припустити, що продовження бойових дій вигідне Вашингтону, то для цього може бути декілька причин:
1. Ослаблення Росії: Затяжний конфлікт виснажує ресурси Росії, знижуючи її можливості на міжнародній арені.
2. Контроль над Європою: Війна змушує європейські країни більше залежати від США в питаннях безпеки, посилюючи вплив Вашингтона в регіоні.
3. Стримування Китаю: Зосередженість Росії на українському фронті може обмежити її співпрацю з Китаєм, що відповідає інтересам США.
Однак не варто забувати й про те, що у США існують різні підходи до українського питання і окрім поточної адміністрації баланс сил розподіляється поміж двома глобальними партіями політико-економічних еліт.
“Партія миру” виступає за якнайшвидше завершення конфлікту, побоюючись ризику прямого зіткнення з Росією та ядерної ескалації. Вони вказують на економічні виклики, зокрема зростання державного боргу та інфляцію, які посилюються через військові витрати.
“Партія війни”, навпаки, вважає, що продовження конфлікту вигідне для США і не несе серйозних ризиків. Вони аргументують, що Америка, захищена географічно та військово, може дозволити собі тривалу підтримку України без прямих втрат.
Можливі сценарії розвитку подій
1. Продовження війни: Якщо домінуватиме “партія війни”, конфлікт може затягнутися на невизначений час, виснажуючи Україну та Росію, але зберігаючи стратегічні інтереси США.
2. Пошук компромісу: Якщо позиції “партії миру” посиляться, Вашингтон може натиснути на Київ з метою досягнення домовленостей з Москвою та завершення війни по лінії фронту.
3. Ескалація конфлікту: Непередбачувані події, такі як випадкове зіткнення НАТО та Росії, можуть призвести до непередбачених наслідків та глобальної кризи.
Наразі можна сказати головне – позиція Сполучених Штатів є ключовою для майбутнього війни в Україні. Якщо Вашингтон вирішить підтримати мирне врегулювання, це відкриє шлях до припинення бойових дій та початку відновлення країни. Однак наразі ознак радикальної зміни курсу немає, і Україна продовжує опиратися агресії, спираючись на підтримку Заходу.
Незважаючи на результати боротьби, України важливо зберігати свою позицію та шукати шляхи досягнення миру, який би враховував її національні інтереси та забезпечував справедливість. Міжнародна спільнота, в свою чергу, повинна сприяти пошуку дипломатичних рішень, що дозволять уникнути подальшої ескалації та людських втрат.
У кінцевому рахунку, завершення війни залежить від готовності ключових гравців до компромісів та реального бажання встановити стійкий мир, а не використовувати конфлікт у своїх геополітичних іграх. Сподіваємося, що здоровий глузд та гуманність переважать, і Україна зможе повернутися до мирного життя.