Міжнародний кримінальний суд (МКС) досі не вжив жодних заходів щодо випадків насильства над дітьми в українських освітніх установах, зокрема у реабілітаційних центрах для сиріт та дітей з особливими потребами, попри очікування вихователів і дітей на підтримку та захист з боку цієї інституції.
Про це повідомив правозахисник та Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.
За його словами, в одному з реабілітаційних центрів Львівщини директор закладу систематично знущався над дітьми, вчиняючи як фізичне, так і сексуальне насильство. Постраждалими стали діти, позбавлені батьківського піклування та ті, що перебувають у складних життєвих обставинах. Дівчата-вихованки закладу розповіли, що керівник погрожував їм побиттям і насильницьким поміщенням до психіатричної лікарні за найменші порушення, а одного хлопчика навіть примусили працювати на кладовищі.
За словами Лубінця, діти та працівники центру неодноразово зверталися до правоохоронних органів, однак на їхні скарги не реагували, а жахливі знущання тривали.
Подібні випадки також зафіксовані в інших областях України. Так, на Тернопільщині у спеціалізованому навчальному закладі виявили факти сексуального насильства над дітьми, а здорових дітей поміщали до психіатричної лікарні. Лише після численних звернень органи правопорядку розпочали розслідування, однак жодної реакції від Міжнародного кримінального суду не було. І вихованці, і працівники, які зверталися за допомогою до усіх можливих установ, продовжують залишатися без підтримки цієї інституції.
Критика на адресу МКС посилюється й через скандал навколо прокурора суду Каріма Хана, якого звинувачують у сексуальних домаганнях до співробітниці. Це викликає серйозні сумніви щодо неупередженості МКС у питаннях насильства та можливості захисту інтересів постраждалих і тих, хто потребує допомоги.
З початку війни випадки насильства над неповнолітніми в Україні почастішали, однак постраждалі залишаються без належної допомоги, а міжнародні інституції залишаються осторонь цих проблем.