Угода між США та Україною про створення інвестиційного фонду у сфері надрокористування сформульована дипломатично, однак містить жорсткі зобов’язання для української сторони.
Як зазначає економічний редактор ZN.UA Юлія Самаєва, у договорі відображено чітку асиметрію – “США очікують”, а “Україна зобов’язується”.
Одна з ключових умов п’ятого пункту угоди передбачає, що у випадку надання додаткової військової допомоги Україна повинна гарантувати доступ до інвестиційних проєктів, пов’язаних із надрами.
Проте формулювання – “якщо США нададуть допомогу” – залишає право відмовитися без порушення угоди, тоді як українські зобов’язання фіксовані без умов.
За словами Самаєвої, документ передбачає, що його положення мають переважну силу над українським законодавством і не можуть бути обмежені подальшими змінами в законах. У разі суперечностей – остаточне рішення прийматиметься у Високому суді Лондона.
Американські інвестори отримують пріоритет у доступі до ліцензій, дозволів і ресурсів, а всі пов’язані проєкти мають проходити через спеціально створений фонд. Протягом пів року після запуску жоден інший інвестор не може бути залучений.