Сусіди України почали масово блокувати доступ українського продовольства на свої ринки. Що цікаво, застрільником цих процесів виступає головний політичний союзник Києва на європейському континенті – Польща. Дивує і дуже млява позиція щодо цієї непересічної проблеми Офісу президента, який, схоже, наполегливість проявляє тільки з питань зброї та нових кредитів.
З початку війни Євросоюз скасував квотоване обмеження поставок української продукції на свій ринок, що було одним з елементів підтримки України. У підсумку набагато дешевша українська сільгосппродукція рясно почала заповнювати величезний європейський ринок, що зі свого боку призвело до зниження цін, а отже, і до падіння рівня доходів східноєвропейських фермерів. Останні, своєю чергою, почали проводити масові антиукраїнські протести. Вони відбувалися в Польщі, Румунії, Чехії. Власне, так і сформувався поточний клубок протиріч.
І ось перший дуже болючий антиукраїнський випад зробила Польща. Місцевий міністр розвитку і технологій Вальдемар Буда опублікував твіт, у якому оголосив, що Польща щонайменше до 30 червня поточного року забороняє імпорт з України сільгосппродукції.
Але Польща пішла набагато далі у своїх обмеженнях, і крім, власне, українського імпорту, ще й заборонила транзит української сільгосппродукції через свою територію. Для України це зовсім катастрофічна історія. Крім того, що величезний шматок кордону з Росією і Білоруссю з очевидних причин і так закритий, ще й підвішена ситуація із “зерновою угодою”, з якої Москва дуже ймовірно вже в травні взагалі вийде. А закриття польського кордону (а це і найшвидша логістика до німецького ринку, і порти на Балтійському морі) залишає українським виробникам дуже вузьке транспортне горлечко.
До слова, горлечко це теж починає швидко зачинятися. Слідом за Польщею заборону на імпорт з України зерна та олійних культур ввела Угорщина. Утім, це не дивно. Відносини між Києвом і Будапештом дуже напружені, а тому рішення уряду Орбана тут точно не шокує.
Але далі пішло купчастіше. Найближчими днями до заборони імпорту приєднається Болгарія.
Далі до такої ж заборони імпорту приєдналася Словаччина. При цьому починалося у словаків усе з окриків опозиційних парламентаріїв, а вже наступного дня це озвучує і місцевий прем’єр-міністр.
Таким чином з ЄСівських сусідів України обмеження на український імпорт сільгосппродукції не ввела поки що тільки Румунія. Але проблеми у фермерів там ідентичні, так само як і протести фермерів щодо цієї проблеми теж проходили. Тому Бухарест цілком може приєднатися до обмежень. На думці також варто тримати й Чехію.