22 травня британське видання The Telegraph опублікувало підсумки щорічного дослідження “Річний індекс злиднів”. Його проводить професор прикладної економіки Університету Джона Гопкінса Стів Ханке
Індекс являє собою суму показників безробіття в кожній конкретній країні (помножену на два), інфляції та відсоткових ставок за банківськими кредитами за мінусом річної відсоткової зміни реального ВВП на душу населення.
Професор Стів Ханке розробив власну методологію визначення рівня достатку в тій чи іншій країні і щорічно складає рейтинг найбідніших країн за “індексом злиднів”, або, як його часто називають у ЗМІ, “індексом нещастя”.
У 2022 році Україна посіла в ньому 8 місце. Більш злиденними виявилися лише Ємен, Аргентина, Судан, Ліван, Сирія, Венесуела і Зімбабве. Остання країна – на першій сходинці в цьому сумному рейтингу. Цікаво, що в усіх державах, які увійшли до десятки найзлиденніших, за винятком України та Сирії, основним показником, що впливає на низький рівень достатку, названо високу інфляцію. В Україні та Сирії таким показником став рівень безробіття.
У довоєнному 2021 році в “Річному індексі злиднів” Україна посідала 34 місце, розташувавшись поруч із Киргизстаном, Есватіні та Пакистаном. Теж аж ніяк не найкраща позиція, але все ж набагато вища, ніж 8 місце, на якому країна опинилася внаслідок бойових дій. За зростанням рівня злиднів за рік Україна опинилася першою у світі, що не дивно, з огляду на руйнівний збройний конфлікт, який триває на її території.
Позиції Росії в “Річному індексі злиднів” за час війни також погіршилися, але до України їй далеко. 2021 року Росія перебувала на 83 сходинці рейтингу, а 2022-го опустилася на 76 позицію, опинившись по сусідству з Литвою (77 місце) і Вірменією (75 місце).
Дослідження Стіва Ханке показує, що об’єктивна економічна реальність сильно відрізняється від оптимістичних надій обивателів. Об’єктивно економічне становище в Україні дуже важке. І в осяжній перспективі очікувати його різкого поліпшення навряд чи варто.