Американське видання The Wall Street Journal опублікувало матеріал про війну в Україні, описавши реалії солдатської рутини та недоліки вітчизняної мобілізації на прикладі окупованого Бахмута. До слова, попри позицію офіційного Києва, видання стверджує, що російська сторона минулого тижня повністю його взяла.
Як матеріал для статті видання звернулося до історій мобілізованих українських солдатів із північно-східних районів Харківської області.
“Олексій Малковський, безробітний батько трьох дітей, уперше в житті вистрілив із гранатомета на передовій у боях за Бахмут у лютому…”, – констатує факт WSJ.
Як пишуть автори публікації, 16 осіб, включно з Малковським, призваних у 5-ту роту 93-ї механізованої бригади ЗСУ, виїхали з Харкова 16 лютого на автобусі на базу бригади за 2,5 години їзди на південь.
Потім був згаданий вище бій тривалістю 36 годин, після якого з 16 осіб у строю залишилися 5.
Далі WSJ наводить характерні обурення родичів зниклих безвісти:
“На початку березня двоє військових приїхали додому до Василя Зелінського, 51-річного вахтовика сталеливарного заводу з діагностованим захворюванням хребта, щоб повідомити новину про його зникнення. Його дружина Олена почала ридати, запитуючи їх: “Як же так вийшло, що ви забрали людину без підготовки, а за тиждень її немає?” Один чоловік опустив очі, сказала вона, а інший відповів: “Це війна. Зараз їх ніхто не буде навчати”.
У 93 бригаді цей випадок заперечують. “Якщо це відбувається, то це неправильно”, – цитує американське ЗМІ слова одного з офіцерів підрозділу.
Похмуру картину оповіді The Wall Street Journal прикрашає хіба що твердження, яке міститься в публікації, про те, що описаний випадок – це виняток, а не правило, і що зазвичай перед відправкою на фронт українські мобілізовані проходять хоч якусь підготовку. Щоправда, видання зазначає, що українське законодавство не регламентує терміни такої підготовки.
Але для чого взагалі в американській пресі було опубліковано цю статтю? Відповідь дає наведений у ній коментар екс-командувача силами НАТО в Європі Бена Ходжеса:
“Якщо ви можете уникнути відволікання своїх вирішальних бойових сил на щось на кшталт Бахмута, що матиме довгостроковий негативний вплив на загальний контрнаступ, тоді ви це робите”.
Українське командування, як ми пам’ятаємо, зробило з точністю до навпаки, наказавши утримувати Бахмут до кінця, що і викликає критику в американському політикумі та пресі. У США поширена думка про те, що ЗСУ витратили занадто багато сил, обороняючи Бахмут, замість того, щоб використати їх у підготовлюваному наступі. Саме цим невдоволенням і викликаний “шок-контент” в американських ЗМІ, що розповідає про будні українських мобілізованих у Бахмуті.