Останніми днями і тижнями в ЗМІ щодня з’являються новини, що стосуються запланованих поставок Україні техніки, яку раніше країни Заходу їй не передавали. Йдеться, насамперед, про винищувачі F-16 і далекобійні ракети.
Держсекретар США Ентоні Блінкен на тижні прямо заявив, що у Вашингтоні схвалюють нанесення ЗСУ ударів далекобійним західним озброєнням по об’єктах, розташованих у Криму.
“Ми сказали, що не дозволимо Україні використовувати американські та західні озброєння для ударів по Росії. А ми вважаємо, що Крим – це Україна”, – заявив він.
На цьому тлі реакція російської сторони на передачу Києву нових зразків західного озброєння виглядає підозріло спокійною. Наприклад, вищезгадану заяву Ентоні Блінкена в МЗС Росії прокоментували фразою про те, що “знайдуть спосіб як не допустити реалізації таких загроз”.
Неважко помітити, що в цій заяві немає ні зустрічних погроз, ні традиційної для російського МЗС констатації “переходу чергових червоних ліній”, ні взагалі жодних натяків на те, якою може бути реакція російської сторони.
Перший варіант – Москві нічим відповісти. В арсеналі Росії є ще чимало опцій, які вона не задіяла у війні в Україні. Те, що російська сторона їх не застосовує, ймовірно, свідчить про її впевненість у спроможності досягти своїх цілей засобами, що застосовуються нині.
Другий варіант – Москва впевнена у своїх силах. Можна припустити, що відсутність реакції може бути пов’язана з тим, що в Москві оцінили вплив потенційного передання Україні західних військових літаків і деяких типів ракет на перебіг конфлікту і дійшли висновку, що вони нездатні кардинально змінити обстановку на полі бою на користь Києва.
Коли торік американські політики і ЗМІ почали промацувати ґрунт щодо можливого постачання Україні оперативно-тактичних ракет наземного базування ATACMS, реакція російської сторони була набагато жорсткішою. Тоді в Москві заявили, що передача цих ракет буде розцінена як “прямий вступ США в конфлікт”, після чого американська сторона відмовилася від поставки ракет.