Україна очікує отримання гарантій від США на майбутньому саміті НАТО у Вільнюсі. Група країн альянсу, очолювана Польщею та країнами Балтії, тисне на Джо Байдена, щоб він дав конкретні обіцянки щодо членства України в альянсі. Однак Байден дотримується переконання, що НАТО не повинно прямо втягуватися у війну з Росією.
Північноатлантичний Альянс обговорює можливість членства України після завершення нинішньої війни.
Позиція розділяється на дві: перша – необхідно прийняти Україну до альянсу одразу після війни, щоб гарантувати вступ до війни всіх членів альянсу в разі нападу на одного з них; друга – прийняття України до НАТО може стати ризиком для США, оскільки Росія може почати новий збройний конфлікт із Києвом, але вже за участю НАТО.
Байден пропонує Україні 10-річну програму надання військової допомоги поставками озброєнь, не приймаючи її в НАТО і не даючи конкретних обіцянок членства. Це називається “гарантіями за ізраїльським сценарієм”. Представники адміністрації США вважають, що це дасть змогу переконати Путіна, що потік зброї та навчання до Києва не припиниться, а також унеможливить епізодичні дебати про те, скільки допомоги надати Україні в найближчі роки.
Однак, такі гарантії не обов’язково переконають Росію в підтримці України Заходом. Гарантії для України з боку НАТО переконуватимуть Росію в правоті її дій і спонукатимуть до її ескалації.
У цьому сенсі можна зробити наступний висновок: на майбутньому саміті НАТО у Вільнюсі дійсно очікується оголошення гарантій безпеки для України, але їхня ефективність залишається неясною. Ба більше, вірогідний сценарій, за якого Україна отримає не зовсім ті гарантії, на які очікувала.