Велика Британія і США оголосили про укладення нового економічного партнерства, однією з цілей якого є усунення Росії зі світового ринку атомної енергії.
Про це йдеться в “Атлантичній декларації”, поширеній прес-службою британського прем’єра Ріші Сунака.
У принципі, не дивно, оскільки холодна війна завжди впливає на атомну енергетику: так було раніше і зараз те ж саме. Бо віддавати такий високотехнологічний і прибутковий ринок геополітичним конкурентам ніхто не буде.
Інша річ, чи зможуть британці та американці витіснити з цього ринку Росію, яка обплела своїми щупальцями всі регіони світу.
Крім того, путінський “Росатом” сьогодні пропонує для продажу на світовий ринок атомні реактори малої потужності, перспективні плавучі атомні станції та інші вироби, які поки що не виготовляються в євро-атлантичному співтоваристві.
Інша річ, що є багато запитань щодо якості цих виробів і доцільності їхнього використання, але корупційні схеми та особиста участь роблять свою справу – російські вироби розповсюджуються світом, створюючи загрозу ядерного аппокаліпсису.
Ще одна проблема полягає в тому, що російський “Росатом” має величезну потенційну нішу у вигляді країн глобального Півдня. На жаль, незважаючи на всі зусилля Заходу, недемократичні країни, що розвиваються, яких більшість у світі, тяжіють до обіймів Путіна, а значить, оборудки в галузі атомної енергетики будуть здійснювати з ним.
У цьому сенсі Великій Британії та Сполученим Штатам доведеться докласти зусиль, щоб витиснути агресора зі звичних йому ринків збуту атомної енергетики та встановити контроль над цією сферою.