Цього тижня в українських ЗМІ знову актуалізувалася тема постачання Києву американських оперативно-тактичних ракет ATACMS з дальністю до 300 кілометрів.
Вона вкотре спливла в пресі з легкої руки американського сенатора від республіканської партії Джима Ріша, який, відповідаючи на запитання видання “Голос Америки”, заявив, що, на його думку, Україна отримає зазначені ракети.
З найжорсткішої ствердної відповіді сенатора видно, що він є лобістом надання Україні всіх видів озброєння, за винятком ядерного. Тому навряд чи його думку про те, що незабаром США передадуть Києву ракети ATACMS можна вважати об’єктивною та незаангажованою. Власне, сенатор Ріш сам зізнається в тому, що думка про необхідність передати Україні зазначені ракети – це його переконання, а не прогноз або відомий йому факт.
Факти з приводу ATACMS, які згадали журналісти “Голосу Америки”, ставлячи сенаторові запитання, (двопартійна резолюція, яка закликає адміністрацію Байдена негайно передати ATACMS Україні, що вже пройшла комітет у закордонних справах Палати представників, і те, що ATACMS для України згадуються в законопроєкті про Оборонний бюджет США, у версії Палати представників), теж демонструють саме лобістські зусилля окремих груп американських конгресменів у питанні протискування поставок далекобійних ракет в Україну.
Резолюція із закликом і рядок, закладений у проєкт військового бюджету на наступний рік, – це не факт виділення коштів або ухвалення рішення про постачання.
Ще в лютому цього року американське видання Politico, з посиланням на високопоставлених американських чиновників, писало про те, що причиною відмови адміністрації Байдена від постачань ATACMS Україні слугує відсутність надлишків цих ракет на складах американської армії і бажання Пентагону зберігати їхні запаси.
На ділі ж, як ми неодноразово писали раніше, причиною того, що Білий дім не бажає постачати Києву ATACMS, найімовірніше, є побоювання, що російська сторона розцінить це як безпосередній вступ США в конфлікт на боці України. ATACMS – єдиний вид озброєнь, з приводу якого російський МЗС в офіційній заяві ще минулого літа вжив формулювання про те, що його постачання “позначить Сполучені Штати як сторону конфлікту”.
Так чи інакше, влада США усвідомлює, що передача Україні ракет ATACMS може стати реальною, а не уявною “червоною лінією” для Москви. А тому поки що утримується від поставок цих ракет.