Американська влада надіслала українським колегам список реформ, які Україна має виконати, якщо хоче й надалі отримувати військову допомогу від США.
Документ передав заступник помічника президента США з нацбезпеки Макл Пайл, повідомило видання “Українська правда”. Назва документа – “Перелік пріоритетних реформ. Реформи, пов’язані з умовами надання допомоги від США”. Він містить усі вимоги від американців.
Наприклад, лібералізація цін на газ і електрику в Україні, збільшення наглядової ради компаній “Нафтогаз” і “Укренерго”. Примітно, що хто саме ввійде до списку спостерігачів, на вказується.
Крім того, згідно з цими вимогами, Україна має посилити протидію корупції, зобов’язати держслужбовців і суддів декларувати доходи, реорганізувати такі відомства, як прикордонна служба, поліція, Міноборони, Вищий антикорупційний суд та інші.
І в цьому листі для України є одразу дві новини – хороша і погана. Хороша полягає в тому, що всі перелічені в ньому проблеми насправді існують і їхнє вирішення давно назріло.
Не можна розраховувати на європейське майбутнє в умовах корупції в усіх державних відомствах. Так, ми пам’ятаємо, що крадуть не західні, а українські кошти, але навіть при такому розкладі шлях до євроінтеграції стає скрутним. Тому протидія корупції та інші зміни мають вийти на перший план.
Погана новина полягає в тому, що реалізувати всі ці вимоги для представників української влади буде вкрай важко. Аж надто довго формувалася ця система і занадто багато людей у ній пов’язано один з одним. Якщо крадуть люди з найближчого оточення президента, йдеться про Резнікова, то очевидний факт – корупція пронизує державу по всій вертикалі, і викорінити її одним клацанням пальців не можна.
І з цього висновку випливає ще більш тривожний висновок – Вашингтон не може не знати про системний характер українських проблем, але ставить Києву ультиматуми. США фактично кажуть Україні: якщо вимоги не буде виконано, то підтримка припиниться.
Але всі розуміють, що якщо припиниться підтримка США, то одна Європа явно не зможе, навіть якщо захоче, покрити потреби ЗСУ на фронті. Іншими словами, американські колеги заганяють Україну в глухий кут.
Американців можна зрозуміти, адже на підтримку України йдуть гроші американських платників податків. І щоб звітувати за ці кошти, потрібно мати явні успіхи на фронті або, щонайменше, не опинятися в гучних корупційних скандалах, чим Київ не може похвалитися.
З іншого боку, Україна розраховувала на стратегічний союз із Вашингтоном, коли робила вибір на користь вільного західного світу, і тепер вона має право отримувати західну підтримку до переможного кінця. Коли поведе себе Захід у разі невиконання Україною вимог, а ймовірність цього вкрай низька, невідомо.