Попри ескалацію перебігу війни в Україні після підриву Кримського мосту та масованих російських ракетних ударів, які тривають уже другий день, у світі не вщухають розмови про необхідність мирного врегулювання.
Ба більше – ескалація надає їм другого дихання.
Дедалі частіше на Заході (і не тільки) лунають заклики негайно закінчити війну мирними переговорами, щоб запобігти переходу ескалації на новий рівень, зокрема й на рівень ядерної війни, яка загрожує знищенням людської цивілізації.
При цьому Київ офіційно, як і раніше, відкидає можливість повернення до переговорів з Росією до нанесення тієї поразки на полі бою.
Однак головним адресатом закликів до миру є не українська влада, а керівники країн Заходу, від допомоги якого Україна тотально залежить під час війни.
Маск, Трамп і Румунія
Останнім часом пропозиції посадити за стіл переговорів Київ і Москву, або навіть Москву і Захід (без Києва), йдуть потоком.
Нового імпульсу їм надали “мирні пропозиції” мільярдера Ілона Маска.
Американський бізнесмен запропонував концепцію розв’язання конфлікту шляхом нових “референдумів” під наглядом ООН на підконтрольних РФ і нещодавно анексованих нею територіях. Росія та Україна повинні будуть прийняти їхні результати: тобто або покинути регіони, або відрізати.
При цьому Крим точно залишається Росії. Таким чином виправляються “помилки Хрущова”, як пише Маск, і півострів потрібно забезпечити водою. Останній пункт: Україна стає нейтральною. Твіти Маска викликали бурю обурення в Україні.
На звинувачення в проросійській позиції Маск відповів, що він за Україну, але проти ядерної війни, а це цілком можливий, на його думку, сценарій.
І ця теза (“продовження війни в Україні загрожує ядерною війною”) стала, по суті, головною смисловою рамкою і для інших закликів до якнайшвидшого мирного врегулювання.
Так, до “негайних переговорів” між Києвом і Москвою закликав експрезидент США Дональд Трамп, який заговорив про загрозу Третьої світової війни, яка “нічого не залишить від планети Земля”.
А колишній голова Об’єднаного комітету начальників штабів США Марк Маллен закликав адміністрацію Байдена “зробити все, що в наших силах”, щоб посадити Росію та Україну за стіл переговорів.
На думку Маллена, до ядерних загроз Росії слід ставитися серйозно. І ризик застосування тактичної ядерної зброї великий.
“Я думаю, що нам потрібно трохи відступити і зробити все, що в наших силах, щоб спробувати вирішити цю проблему”, – заявив Маллен виданню Huffington Post.
Одночасно заклики до переговорів лунають і з боку цілих урядів різних країн. Не припиняє докладати зусиль у цьому напрямку Туреччина.
За повідомленнями турецької преси, Анкара хоче організувати діалог Росії з основними західними країнами – США, Францією, Німеччиною і Великою Британією – на українську тематику. І, як пишуть турецькі ЗМІ, перша реакція представників Вашингтона була доброзичливою.
Таким чином, ми бачимо, що втома, яка накопичилася у Заходу від війни в Україні, набуває релаьних обрисів. Дедалі більше представників світової еліти висловлюються за те, щоб схилити українську владу до мирних переговорів з Росією. Відбудеться це чи ні, невідомо. З іншого боку, подальша ексклація призведе до того, що великі гравці захочуть відмовитися від допомоги Україні, а без підтримки євро-атлантичної спільноти Києву буде важко.