Росія і США продовжують на найвищому рівні зондувати теми миру в Україні, що сьогодні ще раз підтвердила публікація Wall Street Journal.
Радник із національної безпеки США Джейк Салліван, який щойно побував у Києві, виявляється, до цього мав серію контактів із секретарем Радбезу РФ Миколою Патрушевим і помічником Путіна Юрієм Ушаковим.
Ми напередодні тільки розбирали переговорні позиції РФ і США, але тоді наша аналітика ґрунтувалася більше на логічних умовиводах, а тепер її ще й підтверджено вже майже офіційним фактажем із Вашингтона. Американці та росіяни дійсно вже кілька місяців підтримують контакти на найвищому рівні.
Переговори мають місце бути, і для всіх сторін вони пов’язані з масою важко переборних обмежень. Але одночасно є й об’єктивні чинники, які змушують Кремль і Білий дім іти на контакти. Розберемо позиції сторін.
Розклади у США. Для американців і конкретно для Демпартії війна в Україні – це бальзам на душу з величезними профітами. Хід війни для Штатів складається майже ідеально. Росія щільно “застрягла” в Україні, оголивши проблеми своєї армії. Знищено “Північні потоки”, а разом із ними й енергетичний союз РФ і Євросоюзу. Долар на тлі інших світових валют зміцнюється. З Європи почалося масове переведення виробництва в Штати. Перезапущено на небувалий раніше рівень ВПК США…
Але у медалі завжди два боки, а у другої все вже не так гладко. Євросоюз переживає найжорстокішу у своїй історії енергетичну, а разом із нею і ціннісну кризу і дедалі більше правіє. А це вже загрожує розпадом усього об’єднання і тоді Вашингтону необхідно буде вибудовувати нові відносини не з єдиним підконтрольним союзом, а з окремо взятими і дуже різношерстими країнами, що принесе нові витрати.
Усередині США намічається серйозний клінч із республіканцями, де тема війни в Україні вже стала спекулятивною в політичному порядку денному. Об’єктивно після 8 листопада вливати будь-які кошти в Україну буде вже набагато складніше, і так триватиме до наступних президентських виборів.
Нарешті, утримання України після енергетичних ударів Росії по її інфраструктурі стає дедалі дорожчим. Одна справа – утримувати тільки ЗСУ, й інша – підтримувати в робочому функціоналі величезну країну з 30-35 мільйонами населення. “Соціальне навантаження” не дає особливих профітів Вашингтону і здорожує весь проєкт зі стримування Росії, але якщо цього не робити – все взагалі може посипатися.
За таких розкладів американці зараз і проводять переговори з росіянами. Повторимо, загальна картина їх більш-менш влаштовує, але потрібна контрольованість процесу. Зокрема, необхідні гарантії, що РФ не застосує тактичного ЯО, що переверне хід війни з ніг на голову, а найнебезпечніше для США – може спричинити мимовільне втягнення НАТО в конфлікт із непередбачуваними для всіх наслідками.
Тому гарантія незастосування ЯО для американців зараз – ключове питання. І в ідеалі для Білого дому було б укласти з Кремлем перемир’я, яке дасть змогу так-сяк пережити Україні зиму, ну і далі підготувати ЗСУ до весняно-літньої кампанії.