Адміністрація президента США Джо Байдена завершує роботу над планами щодо постачання Україні системи протиракетної оборони Patriot, поширила цю інформацію CNN.
За даними видання, про це можуть оголосити вже цього тижня. Однак це зовсім не означає, що комплекси Patriot будуть передані Україні в названі терміни. За інформацією анонімних джерел американського видання Politico, глава Пентагону обговорював поставку Patriot із членами Конгресу США, але остаточного рішення не ухвалено. Поки що навіть не зрозуміло, чи буде Україні передано вже наявні комплекси, чи буде укладено контракт із Raytheon Technologies на створення нових систем із нуля. А це може зайняти роки, повідомило Politico інше джерело.
“Річ у тім, що Patriot – це довгострокова проблема. Це не короткострокова проблема, – сказав у короткому інтерв’ю голова Палати представників у справах збройних сил Адам Сміт. – Вони (українці) точно не застосовуватимуть Patriot у найближчі шість місяців”. Тому, дійсно, передача Patriot Україні в такій туманній перспективі не виглядає в очах США як спосіб ескалації конфлікту з Росією на території України. Суть у тому, що цей конфлікт перетворюється для США на звичайний “бізнес на крові”.
Те ж видання Politico з посиланням на Reuters повідомляє, що США збираються передати Україні ракети GLSDB від фірми Boeing. Цю інформацію підтверджує і газета The Washington Post. Річ у тім, що Ground Launched Small Diameter Bomb являє собою “розумну бомбу” (GBU-39 Small Diameter Bomb), що йшла на списання, забезпечену ракетним двигуном. За основу для GLSDB взято реактивний снаряд M26 зі складу РСЗВ HIMARS, у якого штатна бойова частина замінена на плануючу коректовану авіабомбу, що планує. Таку ракету можна застосовувати як з літака, так і з РСЗВ HIMARS. Тільки на озброєння армії США цю розробку Boeing не взяли, і тепер фірма хоче отримати контракт на постачання цієї “диво-зброї” в Україну.
Схожа історія відбувається і з модульним розвідувально-ударним БПЛА MQ-9 Reaper. Politico пише: “ВПС США думають, що у них є ідеальний план: узяти свої старі безпілотники Reaper, яких вони роками намагалися позбутися, і відправити їх на Україну”. Так, США роздумують передати старі БПЛА Києву, адже це дасть змогу фірмі General Atomics Aeronautical Systems непогано заробити на їхньому обслуговуванні. Рішення про відправлення старих БПЛА в Україну було ухвалено приблизно через місяць після початку СВО, пише Politico, але виникло питання можливої втрати низки передових технологій США, якщо уламки БПЛА потраплять до рук російських фахівців.
General Atomics докладає лобістських зусиль у Вашингтоні та Києві, щоб розробити рішення для модифікації БПЛА відповідно до вимог про експорт оборонних технологій США, але поки що без озвучених результатів. Таким чином, для США конфлікт в Україні перетворюється на вдалий бізнес, коли американському ВПК надається можливість продати навіть те, що непридатне для використання власною армією.