На початку минулого тижня президент Росії Володимир Путін здійснив візит до Республіки Білорусь: згідно з офіційними заявами, метою візиту були переговори з білоруським колегою Олександром Лукашенком, на яких мали обговорювати перспективи зміцнення відносин і співпраці.
Однак та обставина, що поїздка Путіна до Мінська відбулася після тривалої перерви, одразу породила безліч дискусій і міркувань щодо “справжніх” цілей візиту. Світова преса, і насамперед західні видання та експертні спільноти, почали стверджувати, що метою візиту було зовсім не чергове спілкування та обговорення перспектив дружніх зв’язків між найближчими союзниками в регіоні, а щось зовсім інше, значно серйозніше.
Так, популярне видання New York Times повідомило, що має в своєму розпорядженні відомості про переговори двох колег у президентському палаці Мінська про необхідність протистояти спільно економічному і військово-політичному тиску Заходу через події в Україні. Водночас робили висновок, що становище, яке склалося навколо України, надзвичайно складне для обох високопоставлених політиків, раз ці переговори вимагали особистого приїзду Путіна. І як виявилося, насправді два президенти обговорювали більш серйозні речі, ніж просто “зміцнення дружби і співпраці”. Сам Путін по завершенні переговорів заявив, що сторони обговорили “формування єдиного оборонного простору”.
Слід звернути увагу, що це – абсолютно новий предмет для обговорення на зустрічах двох президентів. І, як видається, мета створення такого простору пов’язана далеко не тільки з тим, що відбувається в Україні. Говорячи про оборонний простір, Путін не вдавався в подробиці, проте однозначно дав зрозуміти, що сторони домовилися про подальшу спільну практику військових навчань. Багато хто звернув увагу на те, що візит Путіна до Мінська і переговори відбулися на тлі триваючих бомбардувань об’єктів української енергосистеми, зокрема електростанцій, а також іншої життєво важливої інфраструктури, через що продовжувало погіршуватися тяжке становище України.
На думку спостерігачів, поїздка Путіна посилить побоювання Києва з приводу можливостей нової наземної атаки з півночі країни: хтось говорить про реальний вступ до вiйни також і Білорусі, а хтось – про можливість використання Мінськом фактору нападу, а не про реальний вступ Білорусі в конфлікт як такий. Останніми днями Україна постійно нагнітала обстановку заявами про те, що російські сили можуть готувати новий наступ з боку Білорусії з метою створити загрозу Києву, який перебуває на відстані всього сотні кілометрів від північного кордону.