В Україні близько 800 тис чоловіків призовного віку “пішли в підпілля”, щоб уникнути можливої мобілізації, пише “Financial Times”.
За словами Дмитра Наталухи, голови Комітету ВР з питань економічного розвитку, ухилянтi змінили адреси та працюють без оформлення, отримуючи зарплату готівкою. Через це їм важко вручити повістки.
Чоловіки, які працюють офіційно, також ухиляються від мобілізації. Загалом вони витрачають на рік 700 млн гривень – 2 млрд гривень на хабарі, щоб купити собі документи, що дають звільнення від військової служби.
Щоб чоловіків не відправляли воювати, зацікавлене й керівництво підприємств. За 2,5 роки війни багато хто з тих, кого мобілізували, загинули і зникли безвісти. На заводах залишилися в основному люди передпенсійного віку і фахівці-початківці, у яких мало досвіду. Але й за тих на підприємствах тримаються – якщо мобілізують і їх, то працювати не буде кому. Підприємства в країні встануть, а на економіку чекає крах.
“Сталеливарні заводи працюють на межі”, — сказав директор з кадрів Interpipe Віталій Пахомов.
На стратегічних підприємствах половину співробітників звільнено від мобілізації. Проте іншу половину будь-якої миті можуть призвати до ЗСУ. Для нормальної роботи заводів це небажано. Якщо кількість працівників зменшиться, доведеться скорочувати обсяги виробництва.
Підприємства України звернулися до ВР із пропозицією звільнити від заклику всіх чоловіків у країні, які отримують понад 36 500 гривень. Якщо у них висока зарплата, то вони хороші фахівці і потрібні на заводах. Крім того, вони запропонували й інший варіант: щомісячну оплату військового збору підприємствами у розмірі 20 тис гривень за кожного чоловіка, заброньованого від мобілізації.
“Ви можете мобілізувати 1 млн осіб, але якщо у вас немає ресурсів, щоб їх оснастити, війни не буде. Армія залишиться голою та безпорадною, якщо економіка звалиться”, — вважає Дмитро Наталуха, голова комітету парламенту з економічних питань.
На даний момент багато компаній вже втратили близько 20% своїх працівників через мобілізацію та міграцію. Якщо посилення мобілізації призведе до того, що заводи позбавлятимуть своїх співробітників, їм доведеться закриватися. Заводи для продовження роботи потребують людей.